modre oci
Fakty, Zaujímavosti, Zvieratá

TOP 10 najrýchlejších zvierat sveta

V tomto článku si predstavíme TOP 10 najrýchlejších tvorov našej planéty. Ak ste si mysleli, že začneme gepardom tak ste sa mýlili, začneme…

1. Roztoč druhu Paratarsotomus macropalpis je najrýchlejším zvieraťom našej planéty. Nie je väčší než sezamové semienko, ale pokiaľ by sme ho zväčšili na veľkosť človeka dokázal by vyvinúť rýchlosť až 2092 km/h, čo už je dosť vysoká rýchlosť vďaka čomu drží prvenstvo v tomto rebríčku.

2. Svižník tigrovaný z Austrálie obsadil druhé miesto v našom rebríčku. Dokáže bežať rýchlosťou až 855 mm/s, čo je 22-krát viac, než vyvinie bežný olympijský šprintér.
3. Tzv. veterný škorpión, je druh škorpióna, ktorý vyvíja rýchlosť 16 km/h. Prečo sa teda dostal na tretie miesto, keď iné zvieratá sú preukázateľne rýchlejšie ? Tento škorpión je totiž zvieraťom, ktorého rýchlosť extrémne ovplyvňujú mnohé faktory. V prípade, že sú podmienky vynikajúce dokáže vyvinúť až 300 násobok tejto relatívnej rýchlosti.
4. Skúšali ste niekedy chytiť švába ? Tieto potvorky dokážu vyvinúť rýchlosť až 338 km/h. Okrem toho že sú super- odolné, sú teda aj super-rýchle.
5. Gepard by mal byť najrýchlejší tvor na planéte, no napriek tomu sa dostal až na piate miesto tohto rebríčka. Gepard dokáže vyvinúť napriek tomuto umiestneniu obdivuhodnú rýchlosť 115 km/h.
6. Antilopa skákavá. To je meno živočícha na šiestom mieste. Dokáže vyvinúť rýchlosť 99 km/h, a ide o častú korisť geparda (umiestneného na priečke vyššie). NApriek tomu gepardovi často unikne. Ako ? Na jeden skok dokáže prekonať vzdialenosť až 4 metre. Aké prekvapivé vzhľadom k názvu, že ?
7. Vidloroh americký, je ďalšia antilopa v našom rebríčku. Napriek tomu že dosahuje rýchlosť ,,len” 89 km/h často uniká väčšine dravcov. Ide totiž o jedného z najvytrvalejších živočíchov planéty.
8. Väčšina ľudí si leva predstavuje ako povaľača savany. Lev však dokáže vyvinúť rýchlosť až 80 km/h. Mačkovité šelmy sú všeobecne dosť rýchli bežci, a vaše domáce mačky nie sú výnimkou.
9. Antilopa jelenia zvládne bežať rovnakou rýchlosťou ako spomínaný lev. V tomto rebríčku sa umiestnila síce až na deviatom mieste, no v inom rebríčku vedie.  Ide totiž o jedno z najpopulárnejších zvierat u lovcov a pytliakov. Najmä pre majestátne rohy samcov tohto druhu.
10. Na desiatom mieste sa umiestnil znovu hmyz. Konkrétne stonožka domová. Ide o hmyz vyvíjajúci rýchlosť asi 68 km/h.
Náš zoznam na tomto mieste končí. Veríme, že sa vám páčil a budete nás sledovať aj naďalej.
Jozef Kotrý | Zdroj
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť