Poloha na misionara_2
Jednohubky, Zaujímavosti

Vieš, prečo sa „poloha na misionára“ volá tak, ako sa volá? Väčšina ľudí nepozná správnu odpoveď

Poloha na misionára“. Určite si o nej počul a to bez ohľadu na to, či máš alebo nemáš partnerku, resp. partnera. Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, prečo sa táto sexuálna poloha volá tak, ako sa volá? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie spolu s webom Mental Floss, ktorý sa jej podrobne venoval.

Poloha na misionára je jednou z najznámejších sexuálnych polôh, kde žena leží na chrbte a muž je na vrchu, pričom obaja sú tvárou v tvár. Tento názov má svoje korene v zaujímavej kombinácii histórie, mytológie a veľkého omylu.

Kedy a kde vznikol pojem „Poloha na misionára“

Pravdepodobne si povieš, že táto poloha má niečo s misionármi a ich praktikami. Nuž, ak si si celú dobu toto hovoril, tak máš pravdu, ale len čiastočne. Má to totiž niečo spoločné s misionármi, no nie v tej podobe, ako si myslíš.

Bežný príbeh a presvedčenie je, že termín „misionárska pozícia“ vznikol v súvislosti s anglicky hovoriacimi kresťanskými misionármi.

Tento pojem vznikol ako jeden veľký omyl

Názov „misionárska poloha“ vznikol z nesprávnej interpretácie výskumu Alfreda Kinseyho, ktorý vo svojich prácach Sexual Behaviour in the Human Male z roku 1948 a jej pokračovania Sexual Behaviour in the Human Female z roku 1953 uviedol, že tento termín pochádza z antropologického výskumu v Trobriandských ostrovoch. Ako už asi tušíš, tak tieto knihy sa stali jednými z najpredávanejších kníh svojho času, vďaka čomu sa tento pojem uchytil najprv za ďalekou mlákou a neskôr sa dostal do celého sveta. Tento výskum viedol antropológ menom Bronisław Malinowski, ktorý uviedol, že obyvatelia sa smiali misionárom pre ich sexuálne praktiky, čo Kinsey interpretoval ako „misionársku polohu“. Malo to ale jeden a hlavne podstatný háčik. V skutočnosti však Malinowski nikdy nepoužil tento termín vo svojej práci a Kinseyho interpretácia bola jednoducho chybná​, no aj napriek tomu sa ujala medzi ľuďmi.

Mimochodom, vedel si, že táto poloha sa taktiež nazývala aj „anglicko-americká pozícia“. Kinsey vo svojej dielach spomína, že túto polohu domorodci praktizujú počas spoločných táborových ohňov na pobavenie ďalších členov komunity, ktorí ju označujú ako misionársku pozíciu. Údajne sa ju mali naučiť od anglických misionárov. Ako ale vyššie spomíname, tak tomu tak nie je.

Prečo je táto poloha tak populárnou

Asi nikomu netreba zvlášť hovoriť, že ide o jednu z najčastejších a najrozšírenejších sexuálnych polôh. A prečo sa ujala? Pravdepodobne pre svoju jednoduchosť a možnosť priamo očného kontaktu medzi partnermi. Okrem toho, bola často preferovaná kresťanskými misionármi ako „správny“ spôsob sexuálneho styku v manželstve, čo prispelo k jej názvu.

Mýty

Rovnako ale treba povedať, že častým mýtom, ktorý sa traduje, je, že kresťanskí misionári šírili túto polohu ako jedinú správnu. Na toto tvrdenie ale neexistuje žiaden vierohodný dôkaz. Je pravdepodobné, že tento mýtus vznikol z nedorozumení a nesprávnych interpretácií, ktoré sa šírili počas 20. storočia. Zaujímavosťou rovnako je, že sa predpokladalo, že je tiež najvhodnejšia na počatie, hoci na to rovnako neexistujú vedecké dôkazy.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť