Nezaradené

10 vecí čo ste nevedeli o Titanicu

14. apríla 1912 v Atlantickom oceáne narazil zaoceánsky parník Titanic na ľadovú kryhu. K zrážke došlo o 23 hodine a 40 minúte. Necelé tri hodiny od nárazu sa loď potopila na dno oceánu. To je dlho známa vec ale pár vecí ste ale určito o tejto mimoriadnej udalosti netušili.

1. Zrušené cvičenie.

Počas plavby Titanicu sa malo uskutočniť aj cvičenie evakuácie lode. To bolo pôvodne naplánované na 14. apríla 1912 (v deň potopenia). Kapitán Smith zrušil evakuačné cvičenie, pretože „nechcel zbytočne rušiť kľud a pohodlie pasažierov“. Kto vie, o koľko životov mohlo byť zachránených viac, kedy sa cvičenie nevynechalo?

2. Iba pár sekúnd

Kormidelník na mostíku mal iba 37 sekúnd na zareagovanie od momentu, kedy mu strážna hliadka oznámila „ľadovec pred loďou“ to však nestačilo.

3. Noviny Titanicu

Na palube Titanicu sa nachádzalo azda naozaj všetko, dokonca aj vlastné noviny. „Atlantický bulletin“ sa tlačil na palube každý deň. Obsahoval najnovšie správy, denné menu, výsledky dostihov, ceny tovarov na palube a najnovšie „klepy“ zo smotánky.

4. Poloprázdne záchranné člny

Luxusu a pohodliu sa nekládli prekážky ani pri evakuácií pasažierov. Aj keď počet záchranných člnov kapacitne nestačil posádke, o život mohlo prísť oveľa menej ľudí. Pre príklad v prvom spustenom záchrannom člne (číslo 7 z pravého boku lode) bolo iba 24 ľudí, aj keď kapacita člnu bola 65. Ďalší 2 ľudia nastúpili dodatočne na palubu z člna číslo 5. Najmenej zachránených však obsahoval čln číslo 1. Zo 40 miestnej kapacity člna bolo využitých dokopy len 12 miest (7 členov posádky + 5 pasažierov).

5. Iba dve kúpeľne

Väčšina pasažierov sa musela o kúpeľňu deliť. Na rozdiel od dvoch promenádnych apartmánov so súkromnou kúpeľňou pre 700 pasažierov tretej triedy boli k dispozícií iba dve spoločné kúpeľne.

Prejdite na stranu >> 2 <<

Stránky: 1 2

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť