pes a identifikacia psa
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Zaujímavosti, Zvieratá

Mohli by sme psov identifikovať pomocou ich unikátneho odtlačku ňufáka rovnako, ako to umožňujú podkožné mikročipy?

Vedeli ste, že každý pes a mačka majú unikátny odtlačok nosa, podobne ako ľudia majú jedinečné odtlačky prstov? Táto fascinujúca vlastnosť bola potvrdená rôznymi štúdiami a prináša nové možnosti v identifikácii domácich zvierat.

Výskumy ukázali, že vzor rýh a hrbolčekov na nose psa je jedinečný pre každého jedinca, približuje web theanimalreader.com. Táto jedinečnosť je spôsobená rozdielmi v tvare nozdier a vzorov kože medzi nimi​. Technológie sa postupom času zlepšili a dnes je možné zaznamenať odtlačky nosov psov digitálne, čo zjednodušuje ich analýzu a ukladanie.

V praxi sa táto technológia využíva napríklad v aplikáciách na identifikáciu stratených psov. Aplikácia Petnow, ktorá bola vyvinutá v Južnej Kórei, dokáže pomocou umelej inteligencie naskenovať nos psa a uložiť jeho odtlačok do databázy. V prípade straty psa môžu používatelia tejto aplikácie naskenovať nájdeného psa a zistiť, či patrí niekomu v databáze​.

Podobne ako u psov, aj mačky majú jedinečné odtlačky nosov. Vzor rýh a hrbolčekov na nose mačky, ktorý je tvorený špeciálnym tkanivom zvaným rhinárium, je jedinečný pre každého jedinca. Tento vzor je daný kombináciou genetických faktorov, ktoré zabezpečujú, že každý nos je odlišný​.

Nahradia tieto odtlačky nosov mikročipy?

Aplikovanie mikročipov je bežnou praxou pre identifikáciu domácich zvierat, avšak táto metóda je invazívna, keďže čip sa vkladá pod kožu zvieraťa. Oproti tomu je identifikácia pomocou odtlačkov nosov neinvazívna a pohodlná pre zvieratá aj ich majiteľov​. Tento spôsob identifikácia psov, resp. mačiek, mám preto veľký potenciál.

Jedným z hlavných problémov pri prechode na túto metódu je potreba širokej adopcie a štandardizácie technológie na skenovanie nosov. Ak by sa však táto technológia rozšírila, mohla by sa stať spoľahlivou alternatívou k súčasným metódam identifikácie.

Majú aj vankúšiky jedinečné odtlačky?

Keď sa hovorí o jedinečných identifikačných znakoch u domácich zvierat, nastáva tu otázka, či aj vankúšiky na labkách psov a mačiek majú jedinečné odtlačky. Odtlačky vankúšikov psov sú skutočne unikátne, avšak nie sú tak stabilné ako odtlačky nosa. Každý pes má jedinečný vzor na vankúšikoch, ktorý je určený genetickými faktormi. Tieto vzory sa však menia v priebehu života psa, pretože vankúšiky sú vystavené opotrebeniu a zraneniam​. To znamená, že aj keď sú odtlačky vankúšikov jedinečné, nie sú tak spoľahlivé na dlhodobú identifikáciu ako odtlačky nosa.

U mačiek je situácia podobná. Vankúšiky na ich labkách majú jedinečné vzory rýh a hrbolčekov, ktoré sú tvorené špeciálnym tkanivom. Tieto vzory sú stabilné a jedinečné pre každú mačku, čo ich teoreticky robí vhodnými na identifikáciu​. Rovnako ako u psov, aj u mačiek sú tieto vzory ovplyvnené genetickými faktormi.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť