kolko zarabaju astronauti
Vesmír, Zaujímavosti

Viete, koľko peňazí zarábajú astronauti? Toto je nástupný plat kozmonauta!

Pohľad hore k hviezdam dokáže mnohých zaujať natoľko, že zabudneme na čas, keď sa pozeráme na tú krásu nad našimi hlavami. A hoci sa môže vesmír zdať ako statický priestor, tak tomu v skutočnosti tak nie je. Neustále sa tam niečo odohráva, no vzhľadom na to, že vzdialenosti medzi telesami sú obrovské, tak sa nám to môže javiť, že je vesmír kľudným priestorom.

Vedeli ste, že rýchlosť svetla je 299 792 458 m/s (resp. 299 792,458 km/s). Len pre zaujímavosť, svetlo od Slnka k nám pricestuje za približne 8,3 minúty. Teda to čo vidíme, čo sa odohráva na našej hviezde, v skutočnosti nie je súčasnosť, ale minulosť stará niekoľko minút.

Pravdepodobne aj vy, keď ste boli deti, tak ste snívali, že sa stanete kozmonautom. Prípadne o tom snívate ešte aj dnes alebo si to prinajmenšom predstavujete. Zaujímalo vás ale niekedy, koľko peňazí zarobia astronauti popri tej paráde, ktorú vidia. Na túto tému prináša odpoveď agentúra NASA. Tá na svojich stránkach zverejnila pracovnú ponuku, hľadá astronautov.

Čo všetko musí spĺňať budúci astronaut?

NASA pri príležitosti projektu Artemis, ktorý má vrátiť späť ľudí na Mesiac a to natrvalo, hľadá nových adeptov, ktorí by sa na to podujali. Konkrétne hľadá kozmonautov.

„Astronauti NASA cestujú do vesmíru už viac ako šesť desaťročí a žijú tam nepretržite od roku 2000. Teraz sa program Artemis NASA pripravuje na pristátie prvej ženy a ďalšieho muža na Mesiaci.“

Medzi základne podmienky, aby ste sa mohli uchádzať o pozíciu astronauta, patrí, aby ste mali minimálne magisterský titul v odbore STEM vrátane inžinierstva, biologickej vedy, fyziky, informatiky alebo matematiky z akreditovanej inštitúcie. Ďalej, minimálne tri roky skúsenosti v odbore, prípadne, ak sa uchádzate o pozíciu kapitána, tak musíte mať odlietaných najmenej 1000-hodín ako veliteľ a z toho najmenej 850-hodín odlietaných vo vysokovýkonných prúdových lietadlách.

Zároveň musíte byť aj občanom USA.

„Astronauti z generácie Artemis budú skúmať a vykonávať experimenty tam, kde ľudia nikdy neboli: na mesačnom južnom póle.“, približuje NASA budúcu náplň astronautov.

NASA rovnako hovorí, že Mesiac je len odrazovým mostíkom. Noví astronauti môžu byť potenciálne aj prvými ľuďmi, ktorí sa neskôr vyberú na červenú planétu, Mars.

„S plánmi NASA pre budúcnosť prieskumu budú noví astronauti lietať ďalej do vesmíru ako kedykoľvek predtým na lunárnych misiách a môžu byť prvými ľuďmi, ktorí poletia na Mars.“, dopĺňa americká vesmírna agentúra.

Koľko zarobí astronaut?

Prejdime ale teraz k tomu, koľko si astronaut pripíše peňazí na svoj účet za jeden rok. Podľa inzerátu budú vesmírni prieskumníci dostávať ročný plat 152 000 dolárov. Aj keď ide o pomerne slušný príjem, pre mnohých to nie je o peniazoch, ale skôr o skúsenostiach s touto prácou.

Čo si myslíte o plate vy, je to veľa či málo? Bol by pre vás plat dôležitý pri napĺňaní takejto práce alebo nie?

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť