mocenie potreba mocit
Jednohubky, Ľudské telo

Môže vám prasknúť močový mechúr, keď zadržujete moč?

Určite sa vám to už stalo. Potrebovali ste ísť súrne na malú toaletu, ale nedalo sa. Boli ste napríklad na mieste, kde jednoducho nebolo WC, alebo v aute na rušnej diaľnici, kde sa nedalo zastaviť. Najbližšia toaleta bola od vás na míle vzdialená. Alebo sa vám možno nechcelo len vstať z postele v strede noci a utekať na toaletu. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, či zadržiavanie moču je pre vás nebezpečné? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie s portálom healthline.com.

Môže vám prasknúť močový mechúr, keď zadržiavate moč?

Močenie je prirodzený proces, kedy sa z tela vylučujú odpadové a prebytočné látky. Väčšina moču je tvorená vodou, čo umožňuje riedenie a odstránenie odpadových látok z tela. Obsahuje ale aj iné látky, môže ísť napríklad o draslík, sodík, uréa a ďalšie.

Zdravý močový mechúr dospelého človeka je schopný pojmúť približne 400 až 600 mililitrov, čo predstavuje asi dve šálky kávy. Nutkanie na močenie väčšinou máme od momentu, kedy je močový mechúr naplnený približne na polovicu. Treba ale povedať, že močový mechúr sa môže v prípade potreby roztiahnuť. Taktiež treba uviesť, že je veľmi nepravdepodobné, aby praskol. Hoci vo veľmi ojedinelých prípadoch prichádza do úvah aj táto situácia, no musí tam byť súbeh viacerých faktorov. Oveľa viac pravdepodobnejšie, že praskne, je to, že, sa budete cítiť čoraz nepríjemnejšie, až to nakoniec vzdáte a jednoducho sa vymočíte. Vo všeobecnosti platí, že váš močový mechúr si uľaví oveľa skôr, ako by ste sa ocitli vo fyzickom nebezpečenstve.

Moč by ste aj napriek tomu nemali pravidelne zadržiavať, keď sa pýta von

Ale aj napriek tomu, by ste nemali zadržiavať moč. Zadržiavanie moču za hranicou pocitu „musím ísť“  nie je ten najlepší nápad.

Pravidelné zadržiavanie moču a „tlačenie na hranu“, vám môže spôsobiť viacero nepríjemnosti. Ak nevyprázdňujete svoj močový mechúr pravidelne, tak vystavujete svoje telo škodlivým baktériám, ktoré ho mali už dávno opustiť. To môže hypoteticky viesť napríklad k infekcii močových ciest. Keď nebudete opakovane močiť 10 alebo viac hodín, môže sa u vás rozvinúť zadržiavanie moču, čo znamená, že svaly v močovom mechúre sa nedokážu uvoľniť a uľaviť vám, aj keď chcete. Pravidelné zadržiavanie moču môže tiež zvýšiť tvorbu obličkových kameňov u ľudí náchylných na ne.

Ako často bežný človek chodí močiť?

Frekvencia močenia je veľmi individuálna vec. Ak prijímate viac vody, tak z logiky veci budete chodiť na toaletu častejšie, než človek, ktorý pije vody menej. Bežný človek ale navštívi toaletu kvôli cikaniu v priemere 7-krát denne.

Väčšina ľudí dokáže udržať moč približne po dobu niekoľkých hodín.

Pozn.: informácie v článku nenahrádzajú návštevu lekára alebo odporúčania lekárov. Pri problémoch s močením sa obráťte na svojho lekára.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť