modre oci
Vesmír, Zaujímavosti

Prečo niekedy vidíme Mesiac cez deň?

Keď sa pozrieme na nočnú oblohu, tak môžeme vidieť až do vzdialenosti 2,6 milióna svetelných rokov. Vzhliadnuť môžeme konkrétne o galaxiu Andromeda, ktorá vyžaruje dostatok svetla na to, aby niekoľko tisíc fotónov zasiahlo každú sekundu každý štvorcový centimeter Zeme. No keď sa pozrieme na oblohu počas dňa, tak by sme vzdialenú galaxiu nenašli. Na oblohe by sme videli len Slnko, ktoré je od nás vzdialené 150 miliónov kilometrov.

Niekedy ale môžeme vidieť aj Mesiac, ktorý je od nás vzdialený približne 384 400 kilometrov. Vo všeobecnosti sa nám naša prirodzená družica spája skôr s nocou ako dňom. Dokonca aj meteorológovia používajú Slnko ako symbol dňa, zatiaľ čo Mesiac ako symbol noci. Ale naša prirodzená družica v skutočnosti trávi na dennej oblohe takmer toľko času ako v noci. Len sa musíte trochu lepšie pozrieť, aby sme to videli, vysvetľuje NASA.

Niekedy je možné vidieť Mesiac aj cez deň. Ako je to možné?

Ako všetci nepochybne vieme, Mesiac je najbližším hviezdnym objektom k Zemi. Na rozdiel od nášho Slnka, Mesiac ale nevytvára svoje vlastné svetlo. Môžeme ho vidieť len preto, že svetlo zo Slnka sa odráža od jeho povrchu. To isté platí aj cez deň, avšak denná obloha je častokrát príliš svetlá na to, aby sme ho videli. Preto ho väčšinu dní nad našimi hlavami nevidíme.

Prečo ale nevidíme Mesiac stále?

Mesiac cez deň môžeme na oblohe vidieť z rovnakého dôvodu, prečo ho vidíme aj cez noc – odráža sa od neho svetlo zo Slnka. A jeho blízkosť k Zemi ho robí jasnejším ako je denná obloha.

Mohlo by sa zdať, že vďaka pomerne malej vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom, by sme ho mohli vidieť stále. No to nie je možné. Je to spôsobené zemskou atmosférou a orbitálnym cyklom nášho prirodzeného satelitu. Ak by naša planéta nemala atmosféru, Mesiac by bol zo Zeme viditeľný stále.

Stojí za zmienku tiež spomenúť, že Mesiac je v skutočnosti dosť tmavý a odrazí sa od neho len 3 až 12 % slnečného svetla, ktoré na neho dopadá. Viditeľnosť Mesiaca Okrem toho závisí od jeho polohy na obežnej dráhe.

Inými slovami, keď vidíme mesiac počas dňa, je to preto, že Mesiac je na správnom mieste na oblohe a odráža dostatok svetla na to, aby bol taký jasný alebo jasnejší ako obloha.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť