ako sa stat grafikom
blog, Zaujímavosti

Staňte sa majstrom v grafike

Láka vás svet grafiky a chcete sa v ňom zlepšiť, aby ste netvorili len priemernú grafiku? Túžite tvoriť pútavé vizuály, ktoré oživia vaše nápady a očaria ostatných? Aj vy sa môžete stať majstrom aj bez toho, aby ste grafiku študovali.

Grafika je jedným z najdôležitejších nástrojov komunikácie v dnešnej digitálnej ére. Od jednoduchých vizuálov, ktoré môžete dennodenne vidieť na sociálnych sieťach po komplexné dizajny webových stránok a marketingových kampaní, grafika v tomto všetko zohráva kľúčovú úlohu. Avšak, na to, aby ste ju ovládali, musíte mať nielen technické zručnosti, ale potrebujete aj hlavne kreativitu a schopnosť vyjadriť svoje myšlienky vo vizuálnej forme. V tomto článku sa dočítate niečo o grafike, o tom, ako sa ju môžete naučiť vy doma, napríklad za pomoci kurzu grafického dizajnu a mnoho ďalších zaujímavých informácií.

Grafika a grafický dizajn

Tak len tak na úvod, grafika a grafický dizajn nie sú len prostriedky, ktoré by mali osloviť ľudí len svojím vizuálom, alebo obrázkami. Sú to dôležité časti komunikácie v tomto modernom svete. Postupne sa stali jazykom, ktorým sa vyjadrujeme, komunikujeme a interagujeme s okolitým svetom.

Grafika je vo všeobecnosti niečo, čo zahŕňa vizuálne prvky, ako sú napríklad texty, farby, obrázky, tvary a podobne. Tieto vizuálne prvky zas na druhú stranu majú veľmi silnú schopnosť prenášať nejaké myšlienky, emócie, správy a podobne, no a využíva sa to v mnohých oblastiach, napríklad reklama, médiá, kultúra, vzdelávanie a mnoho, mnoho ďalších.

No a samotný grafický dizajn sa zaoberá tvorbou vizuálnych komunikácií s cieľom dosiahnuť určitý účel alebo správu. Ide o kombináciu umeleckých a technických zručností, ktoré sa využívajú na tvorbu dizajnov. Takže to sú už tie výsledky, ktoré sú napríklad na webových stránkach, v reklamných kampaniach, brandingových materiáloch a tak by sme mohli pokračovať aj ďalej.

Čiže v skratke na záver ku grafike a grafickému dizajnu, ich hlavnou úlohou je zanechať dojem, zaujať cieľové publikum, budovať meno značky, zvýšiť značke jej dôveryhodnosť.

Ako sa môže človek naučiť grafiku sám?

Nemusíte študovať grafiku na strednej a vysokej škole na to, aby ste sa mohli stať dobrým grafikom v budúcnosti. Dnes je našťastie už veľmi veľa rôznych možností na to, ako sa človek, pomerne celkom rýchlo, dokáže dostať k manuálom, informáciám, ktoré potrebuje na to, aby na sebe v istom smere mohol začať pracovať. Tu nájdete niekoľko príkladov, ako sa aj vy môžete začať učiť grafiku a zlepšovať sa tak, aby sa z vás stal majster v tejto oblasti.

  • Online kurzy a tutoriály – Na internete je veľmi veľké množstvo online kurzov a tutoriálov, ktoré vám pomôžu osvojiť si základné princípy grafiky a grafického dizajnu. Mnohé z nich sú bezplatné, a tie platené ponúkajú štruktúrovaný a komplexný prístup k výučbe. Super je to, že sa môžete učiť kdekoľvek a kedykoľvek a taktiež takým tempom, ktoré vyhovuje vám. Niekoľko tipov na platformy, napríklad Udemy, YouTube, alebo veľmi veľa zaujímavých a dobrých kurzov grafiky ponúka aj Skillmea.
  • Prax a experimentovanie – Bez praxe to nepôjde. Najlepším spôsobom, ako sa môže človek naučiť čokoľvek, je prax. Zo začiatku je potrebné pracovať na malých projektoch a až postupne prejsť na zložitejšie úlohy, veď to poznáte. Pomaly ďalej zájdete. Nebojte sa tiež experimentovať s rôznymi nástrojmi, technikami a štýlmi. Toto vám pomôže nájsť váš vlastný a jedinečný štýl. Pár tipov na prax: môžete vytvoriť logo pre fiktívnu alebo existujúcu firmu, navrhnite nejaký reklamný plagát na film a podobne.
  • Komunity a fóra – Zapojte sa do online komunít a fór venovaných grafike a dizajnu. Zdieľajte tam napríklad svoje práce. Takto môžete dostať spätnú väzbu od ostatných a učiť sa tak a posúvať sa vpred. Takéto fóra ponúka napríklad Reddit, Facebook a podobne.
  • Čítajte knihy a časopisy o grafike – Mnoho profesionálov zo sveta grafického dizajnu vydalo nejaké knihy a časopisy. No a vy máte v tejto dobe skvelú možnosť si nejakú knihu alebo časopis zakúpiť, vzdelávať sa a inšpirovať sa od tých najskúsenejších.
  • Hľadajte inšpiráciu – Neustále sa obklopujte inšpiráciou. Môžete navštíviť galérie, výstavy a múzeá umenia. Prezerajte si portfólia renomovaných grafikov a dizajnérov a tak ďalej.

Kde sa môžete zamestnať najčastejšie s grafikou a grafickým dizajnom?

  • Napríklad v dizajnových štúdiách a agentúrach na pozíciách ako – Grafický dizajnér, Art Director, UX/UI dizajnér, typograf, ilustrátor, animátor.
  • V marketingu, ako napríklad Marketingový koordinátor, brand manažér, content marketingový špecialista, social media manažér.

Okrem týchto oblastí sa človek s grafickými zručnosťami môže uplatniť aj napríklad v sférach ako:

  • Webový dizajn a vývoj
  • Vývoj hier
  • Vydavateľská činnosť
  • Umelecká sféra

V akých programoch by mal vedieť grafik pracovať?

Úplne taký základ, v ktorom by mal každý jeden grafik pracovať sú tieto tri programy:

  • Adobe Photoshop – Kľúčový nástroj pre úpravu fotografií a tvorbu rastrovej grafiky. Ponúka vám širokú škálu nástrojov na kreslenie, maľovanie, retušovanie a manipuláciu s obrázkami.
  • Adobe Illustrator – Vektorový editor pre tvorbu loga, ikon, ilustrácií a typografie.
  • Adobe InDesign – Profesionálny program na dizajn a sadzbu publikácií. Umožňuje vytvárať komplexné dokumenty ako sú knihy, časopisy, brožúry a plagáty.

No a okrem týchto troch programov je fajn, ak ovláda ešte niektorý z týchto ďalších užitočných programov:

  • Adobe After Effects: Program pre animáciu a tvorbu vizuálnych efektov.
  • Adobe Premiere Pro: Profesionálny program na strihanie videa.
  • Sketch: Moderný nástroj pre dizajn webových a mobilných aplikácií.
  • Figma: Nástroj pre kolaboratívny dizajn v reálnom čase. Pracovať v tomto programe môžu viacerí ľudia súčasne.
  • GIMP: Bezplatná alternatíva k Photoshopu s bohatou ponukou funkcií.

Ale nemusíte sa báť, aj keď to možno znie hrôzostrašne, nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Vďaka kurzom grafiky sa môžete naučiť v relatívne krátkom čase pracovať v jednotlivých programoch. Vybrať si môžete rôzne kurzy a úrovne od začiatočníkov až po pokročilých.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť