anteny na kridle lietadla
Veda a technika, Zaujímavosti

Na čo slúžia tieto antény na krídlach lietadiel? Pravdepodobne ste im dávali celú dobu iný význam, aký v skutočnosti majú!

Lietadlá sú pre mnohých z nás fascinujúcim nástrojom, ktorý nás dokáže dopraviť z jedného konca sveta na druhý v priebehu niekoľkých hodín. Okolo lietadiel panuje množstvo mýtov a neprávd. Jedným z nich napríklad je, že nás cez lietadla „práškujú“ rôznymi chemickými látkami. No pravdou je, že ide o kondenzačné oblaky, ktoré sú neškodné.

Na čo slúžia drobné antény na krídlach lietadiel?

Prejdime ale teraz k ďalšiemu fenoménu, ktorým sú malé antény na krídlach lietadiel. Zaujímalo vás niekedy, na čo slúžia? Väčšinu z nás asi napadlo, že ide o komunikačné antény na príjem signálu, resp. na to, aby lietadlo vedelo signál odoslať a komunikovať tak napríklad s letovou vežou. Ak ste si tieto antény vysvetlili takto, tak vedzte, že nemáte pravdu. Ich účel je úplne iný.

Keď šúchate dva materiály o seba, napríklad plastový igelit a koberec, tak vzniká medzi nimi statická elektrina. Niečo podobné sa deje aj vo vzduchu a to aj vo výške 10 až 12 kilometrov nad morom, čo je bežná letová výška lietadiel. Veľké lietadlá, keď prechádzajú vzduchom, tak sa obtierajú o častice vzduchu. To môže viesť k nahromadeniu statickej elektriny. Už asi tušíte, kam smerujeme. Drobné antény na krídlach lietadiel nie sú v skutočnosti antény v pravom slova zmysle, slúžia na to, aby mohli odviesť nahromadenú statickú elektrónu späť do atmosféry.

Funguje to tak, že keď statický náboj dosiahne určitý bod, vybije sa. Ak by lietadlo nemalo tieto knôty, tak by sa to dialo cez antény, čo môže narušiť komunikáciu alebo navigáciu, čo by mohlo mať potenciál ohroziť let. Znamená to, že knôty zabezpečujú, že proces zbavovania sa nahromadenej statickej elektriny nespôsobuje problémy.

Rovnako treba povedať, že statické knôty, ako sa odborne nazývajú tieto antény, nie sú bleskozvody a neovplyvňujú pravdepodobnosť zasiahnutia lietadla bleskom. Mimochodom, vedeli ste, že zásah lietadla bleskom, nepredstavuje pre pasažierov nebezpečenstvo? Lietadlo je totiž akousi Faradayovou klietkou, ktorá zaisťuje absolútnu bezpečnosť ľudí vo vnútri. Len pre zaujímavosť, každé lietadlo zasiahne ročne štatisticky jeden až dva blesky.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť