lietadlo
Veda a technika, Zaujímavosti

Prečo lietadlá lietajú tak vysoko?

Lietanie je pre niekoho malina a pre druhého stres, keď vidí, ako rýchlo sa vzďaľuje od zeme. Ak patríte medzi druhú skupinu ľudí, ktorá sa bojí lietať, tak vám už v hlavne pravdepodobne prebehla myšlienka, „kiež by sme leteli nižšie, pri páde by sme mali väčšiu šancu prežiť“. Je otázne, či by pád z nižšej výšky bol menej bolestivý.

Možno ste to nevedeli, ale lietadlá dokážu preletieť aj niekoľko desiatok kilometrov bez motora za podmienky, že sú v dostatočnej výške. Napríklad taký Boeing 747-200 môžete plachtiť aj 150 kilometrov, keď padá z výšky približne 10-tisíc metrov. Letieť vyššie má teda svoje výhody. Otvára to totiž pilotom nové alternatívy, kde môžu núdzovo pristáť. Ale zabudnime teraz na to, že prestanú náhle fungovať motory.

Prečo lietadlá letia lietajú tak vysoko?

Najvyšším bodom na Zemi je, ako každý vie, Mount Everest, ktorý je vysoký 8 849 metrov. Nejde ale o jedinú obrovskú horu, ktorá sa výši do nebies. No lietadla často letia aj vyššie a to vo výške okolo 10 až 12-tisíc metrov, čo býva letecký štandard. Nie je to ale preto, aby sa vyhli tejto hore. Existujú veľmi dobré dôvody, prečo lietadlá lietajú vo vysokých výškach na oblohe. Téme sa podrobne venoval portál travelandleisure.com.

Odpoveď nájdeme vo fyzike

Existujú dva hlavné dôvody, prečo lietadlá lietajú tak vysokou. Prvým z nich je, že v tejto výške môžu letieť rýchlejšie. Druhým dôvodom zas je, že je to ekonomickejšie.

Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie idete, tak tým je tlak vzduchu nižší. Deje sa to z dôvodu, že gravitácia ťahá vzduch čo najbližšie k zemskému povrchu. Inými slovami to znamená, že vzduch je vo vysokých výškach redší a lietadlo potrebuje prekonať menší odpor, aby letelo. Nie je žiadnym tajomstvom, že menej molekúl vzduchu znamená menej prekážok, ktoré lietadlo musí zdolať.

Zároveň vo veľkých výškach potrebujete na pohon lietadla menší ťah. Výsledkom toho je, že spotrebuje nielen menej paliva, ale môžete letieť aj rýchlejšie. Zároveň je tam dosť chladno, okolo -50 stupňov °C, čo tiež pomáha zlepšovať účinnosť prúdových motorov.

Rovnako treba povedať, že lietanie vo vysokých výškach umožňuje lietadlu, aby sa vyhlo rôznym nepriaznivým poveternostným podmienkam, vďaka čomu je let komfortnejší. Inými slovami, let je menej turbulentný, čo umožňuje plynulejší let.

Prečo nelietajú ešte vyššie?!

Ak sa teraz pýtate, prečo lietadlá nelietajú ešte vyššie, keď to so sebou prináša toľko výhod, tak to je z dôvodu, že od určitej hranice je vzduch príliš riedky. Hovoríme konkrétne o výške približne 1200 metrov, kedy let môže byť potenciálne už aj nebezpečný. Dôvodom je, že vo výškach nad 12 000 až 15 000 metrov môže byť vzduch tak riedky, že lietadlo by nemalo dostatočný vztlak na udržanie letu. V prípade, ak by to piloti prehnali s neprimeranou výškou letu, tak by zároveň ohrozilo, že by stratili nad lietadlom kontrolu, čo by mohlo znamenať strmý pád dolu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť