cierna diera pohlcujuca Zem
Zdroj: labs.openai.com, Vedelisteze.sk
Vesmír, Zaujímavosti

Čo by sa vám stalo, ak by ste padli do čiernej diery? Vaše dni by boli zrátané, toto by vás čakalo!

Čierne diery patria k najextrémnejším objektom, aké vo vesmíre nájdeme. Najbližšia čierna diera je od nás vzdialená približne 1 550 svetelných rokov. Preto sa nemusíte báť, že by sa Zem zrazila niekedy s takýmto objektom, resp. že by ste vy niekedy spadli do čiernej diery. No predstavte si eventuálnu situáciu, že by sa tak stalo a padli by ste do nej. Čo by sa potom stalo?

Spoza horizontu udalosti sa už nedostanete späť

Ak by ste sa dostali za horizont udalostí, tak by ste už nemali šancu vrátiť sa do bezpečia. Dôvodom je, že za touto hranicou je tak silná gravitácia, že to jednoducho nie je možné. Spoza tejto hranice neunikne dokonca ani svetlo, ktorého rýchlosť je 299 792,458 km/s. Pre tých, ktorí nevedia, tak vo vesmíre nenájdeme nič rýchlejšie ako je rýchlosť svetla.

Ak by ste padli do čiernej diery, nečakalo by vás nič pekné. Išlo by vo svojej podstate o rozsudok smrti. No povedzme, že padáte nohami na pred. Gravitácia čiernej diery by vám ťahala nohy oveľa silnejšie ako hlavu. Táto sila by spôsobila, že by ste sa natiahli ako špageta. Vedci tento proces odborne volajú „špagetizácia“. Ide o proces, kedy je hmota natiahnutá a roztrhnutá vplyvom rôznych síl. Inými slovami, išlo by doslova o muky a určite by vám nezostal čas na to, aby ste sa kochali tým, čo je naokolo. Ako takou útechou by pre vás mohlo byť, že do sekundy bude po všetkom. No tá by bola pravdepodobne najdlhšia, akú ste kedy zažili!

Malá čierna diera je niekoľkokrát ťažšia ako Slnko. Ak by vás vtiahla malá čierna diera, stali by ste sa rezancami skôr, ako by ste sa dostali do bodu, odkiaľ niet návratu – nazývaného horizont udalostí. No zaujímavosťou je, že ak by ste padli do extrémne obrovskej čiernej diery, ktorá by bola niekoľko miliárd ťažšia ako naše Slnko, tak by ste mali pravdepodobne príležitosť vidieť, čo sa vo vnútri takéhoto objektu nachádza.

„Veľká čierna diera je miliónkrát alebo miliardkrát ťažšia ako Slnko. Ak spadnete do jedného z nich, prejdete horizontom udalostí skôr, ako sa začnete naťahovať. Takže by ste pravdepodobne mohli vidieť, čo je vo vnútri čiernej diery, skôr ako sa stanete rezancami.“, hovoria vedci z Washington State University.edu.

No už by ste nikomu nepovedali, ako to tam vyzerá. Dôvodom je, že z čiernej diery nie je možné odosielať informácie rýchlejšie ako je rýchlosť svetla. Znamenalo by to, že by signál z vysielačky zostal uväznený spolu s vami. Ako vyzerá ale vnútro čiernej diery, nevedia presne povedať ani vedci.

V každom prípade, že sa z vás stane špageta v dôsledku toho, že padnete do čiernej diery, vám nehrozí a to ani v dohľadnej dobe. Pravdepodobne nikto tomuto osudu nebude ešte dlho čeliť. Ak by sme predsa len ako ľudia niekedy dosiahli rýchlosť svetla, tak by to trvalo 1,5-tisíc rokov, kým by sme dorazili k najbližšej čiernej diere.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť