stary pes_titulka
Zvieratá

Prečo malé psi žijú dlhšie ako tie veľké?

Malé psi majú tendenciu žiť dlhšie ako veľké psi a to z viacerých dôvodov. Je známe, že veľké psi starnú rýchlejšie ako ich menší kolegovia. Obrovské plemená psov majú často veľmi rýchly rast, pričom niektoré z nich priberú viac ako 45 kilogramov za rok. Tento rýchly rast má negatívny vplyv na ich dlhovekosť. Napriek tomu existujú v rámci jednotlivých veľkostných kategórií rozdiely v dĺžke života a niektoré sú spojené s bežnými zdravotnými problémami daného plemena, informuje web Hillspet.com.

Priemerná dĺžka života psa sa líši v závislosti od jeho veľkosti a plemena. U malých plemien, ako napríklad čivava či maltézsky psík, ktoré majú hmotnosť menej ako 9 kilogramov, sa priemerná dĺžka života pohybuje medzi 10 až 15 rokmi. Existujú však aj prípady, keď niektoré psi žili oveľa dlhšie, ako je priemer. Napríklad najstaršia známa čivava s menom Megabyte zomrela vo veku 20 rokov a 265 dní.

Stredné plemená psov, ako sú niektoré španielske plemená, vážia približne od 9 do 23 kilogramov a veľké plemená, ako je labradorský retriever či boxer, majú hmotnosť väčšiu ako 23 kilogramov a ich priemerná dĺžka života je približne 10 až 13 rokov. Je dôležité mať na pamäti, že toto sú len priemerné hodnoty a niektoré psi môžu žiť dlhšie alebo kratšie v závislosti od mnohých faktorov vrátane životného štýlu, výživy a genetiky.

Gigantické plemená psov majú smutne krátky život

Zástupcom gigantických plemien je napríklad kráľovská doga, ktorá je známa svojou impozantnou veľkosťou a silou. Tieto gigantické plemená dosahujú hmotnosť viac ako je 41 kilogramov a majú jedinečné vlastnosti, ktoré ich odlišujú od ostatných plemien. Hoci majú tieto psi pôsobivú fyzickú stavbu, ich životnosť je nešťastne krátka. Priemerná dĺžka života kráľovskej dogy sa pohybuje len v rozmedzí 6 až 8 rokov. Je to skutočne sklamanie pre milovníkov tohto plemena, pretože ich verní spoločníci majú obmedzený čas na to, aby ich obdarili láskou a starostlivosťou.

Existujú samozrejme výnimky. Niektorí jedinci sa dožijú 11 až 12 rokov alebo dokonca viac. Je však dôležité poznamenať, že tieto prípady sú pomerne zriedkavé a väčšina kráľovských dog zomiera skôr, než by si ich majitelia priali.

Vedci a veterinári študujú rôzne faktory, ktoré môžu ovplyvniť životnosť týchto psov. Jedným z nich je genetika. Vzhľadom na ich veľkosť majú obrovské plemená väčšiu náchylnosť k určitým genetickým ochoreniam, ktoré ovplyvňujú ich životnosť a kvalitu života.

Možno ste si všimli, že krížené jedince sú zdravotne na tom niekedy lepšie

V poslednom čase stále viac ľudí podporuje nechcené psi z útulkov a dávajú im šancu na lepší život. Tieto psi sú častokrát výsledkom kríženia medzi dvoma rôznymi plemenami. Zaujímavým zistením je, že psi zmiešaných plemien majú tendenciu žiť dlhšie ako čistokrvné psi rovnakej veľkosti.

Štúdie ukázali, že priemerná životnosť psov zmiešaných plemien je o 1,2 roka dlhšia ako u čistokrvných psov rovnakej veľkosti. Táto skutočnosť naznačuje, že genetická rôznorodosť v plemenách môže mať pozitívny vplyv na zdravie a dlhovekosť psov.

Existuje niekoľko vecí, ktoré majitelia domácich zvierat môžu urobiť, aby pomohli svojim psom žiť dlhší a šťastnejší život, bez ohľadu na ich veľkosť alebo plemeno. Pravidelné veterinárne kontroly, primeraná strava, dostatok pohybu a fyzickej aktivity a samozrejme, starostlivosť a láskavá pozornosť majiteľov sú kľúčové pre dobré zdravie a dlhovekosť psa.

Je však dôležité mať na pamäti, že každý pes je jedinečný a môže mať individuálne zdravotné potreby. Preto je vždy vhodné poradiť sa s veterinárom o optimálnom starostlivom režime pre vášho štvornohého priateľa.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť