Ľudské telo, Veda a technika

Aj vy patríte k tým, ktorí sú neustále hladní? Vedci našli pravdepodobnú príčinu, prečo to tak je!

Nová štúdia od PREDICT, vedúceho výskumného programu v oblasti výživy, prináša zaujímavé zistenia týkajúce sa vplyvu hladiny cukru v krvi na pocit hladu po jedle. Podľa tejto štúdie, ktorú vykonali výskumníci z King’s College London a zdravotníckej spoločnosti ZOE a ktorá bola nedávno publikovaná v časopise Nature Metabolism, je hladina cukru v krvi kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje naše chute a pocit hladu po jedle, upozorňuje web eatthis.com.

V priebehu dvoch týždňov výskumu vedci zhromažďovali podrobné údaje o reakciách takmer 1100 ľudí na hladinu cukru v krvi a ďalšie zdravotné markery po konzumácii štandardizovaných raňajok a jedál podľa ich vlastného výberu. V priebehu tohto obdobia bolo zaznamenaných viac ako 8 000 raňajok a 70 000 jedál. Štandardné raňajky obsahovali muffiny s rovnakým kalorickým obsahom, ale s rôznymi množstvami bielkovín, sacharidov, tukov a vlákniny.

Účastníci štúdie nosili kontinuálne monitorovacie zariadenia glukózy, ktoré merali hladinu cukru v krvi počas celého dvojtýždňového obdobia. Vedcom to umožnilo sledovať, ako telo jednotlivcov spracováva cukor nielen počas aktívneho dňa, ale aj počas spánku. Účastníci tiež používali mobilnú aplikáciu na zaznamenávanie pocitov hladu a bdelosti, spolu s informáciami o tom, čo a kedy jedli počas dňa.

Zistenia môžu pomôcť ľuďom efektívnejšie bojovať s nadváhou

Zatiaľ čo predchádzajúce štúdie sa zameriavali hlavne na prvé dve hodiny po jedle, kedy dochádza k vrcholu hladiny cukru v krvi, táto nová štúdia odhalila, že výrazný pokles hladiny cukru sa skutočne odohráva až o dve až štyri hodiny po tomto vrchole. Zaujímavým zistením je, že aj keď účastníci konzumovali rovnaké jedlá, tí, ktorí zažili najvýraznejší pokles hladiny cukru, pociťovali až o 9% väčší hlad a čakali približne o 30 minút kratšie, než si dali ďalší pokrm. Títo ľudia tiež zjedli o 75 kalórií viac v troj- až štvorhodinovom okne po raňajkách a odhaduje sa, že celkovo prijali o 312 kalórií viac počas dňa v porovnaní s ostatnými.

Tieto zistenia majú dôležité dôsledky pre tých, ktorí sa snažia schudnúť alebo udržať si zdravú telesnú hmotnosť. Napriek tomu, že si môžeme myslieť, že sme nasýtení po jedle s vysokým obsahom kalórií, v skutočnosti nám hladina cukru v krvi môže spôsobiť nárast hladu a túžbu po ďalšom jedle. Preto je dôležité byť si vedomí tohto efektu a zvoliť si jedlá, ktoré udržujú stabilnú hladinu cukru v krvi, ako sú potraviny s vyšším obsahom bielkovín a vlákniny.

Nocne jedenie a priberanie_titulka

Zdroj: Pexels a Bruno /Germany z Pixabay

Vedci však zdôrazňujú, že každý jedinec môže mať individuálne reakcie na hladinu cukru v krvi a preto je dôležité sledovať svoje vlastné telo a zaznamenávať, ako sa cítime po konzumácii jedla. Tieto poznatky môžu pomôcť pri výbere vhodných potravín a jedálnička, ktoré nám pomôžu udržať sa v optimálnej kondícii a dosiahnuť naše zdravotné ciele.

V budúcnosti by výskumníci radi prehĺbili svoje poznatky v súvislosti s hladinou cukru v krvi a pocitom hladu. Tieto informácie by mohli byť základom pre vytvorenie personalizovaných jedálničkov a odporúčaní pre jednotlivcov, ktoré by brali do úvahy ich individuálne reakcie na cukor a pomohli im dosiahnuť dlhodobú úspešnú kontrolu telesnej hmotnosti a zdravie.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť