kedy sa ludia zacali obliekat.jpg
Zdroj: Vedelisteze.sk, DALL·E (ChatGPT)
Jednohubky, Ľudské telo

Kedy sme ako ľudia začali nosiť oblečenie? Prekvapí vás, ktorý živočích pomohol s určením tohto obdobia

Nová štúdia z University of Florida odhaľuje, že moderní ľudia začali nosiť oblečenie asi pred 170 000 rokmi, čo môže byť kľúčovým faktorom ich úspešnej migrácie z Afriky.

Pod vedením vedúceho výskumníka Davida Reeda, pridruženého kurátora cicavcov vo Floridskom múzeu prírodnej histórie, sa táto štúdia zameriava na sledovanie vší u moderných ľudí s cieľom lepšie pochopiť ľudskú evolúciu a migráciu. Použitím sekvenovania DNA sa Reed a jeho tím pokúsili určiť časový okamih, kedy sa geneticky odlišovali odevné vši od vší žijúcich na ľudskom tele.

Táto štúdia, financovaná Národnou vedeckou nadáciou, je teraz k dispozícii online a jej výsledky boli publikované v poslednom vydaní časopisu Molecular Biology and Evolution.

Malý hmyz priniesol obrovský objav!

Údaje naznačujú, že moderní ľudia začali nosiť oblečenie približne 70 000 rokov predtým, než začali migrovať do chladnejších klimatických oblastí a na vyššie zemepisné šírky, čo sa odohralo približne pred 100 000 rokmi. Tento časový rámec by bolo ťažké určiť na základe archeologických dôkazov, keďže prvé oblečenie by pravdepodobne nedokázalo prežiť takú dlhú dobu na archeologických lokalitách.

Štúdia taktiež poukazuje na to, že ľudia začali nosiť oblečenie dlho po tom, čo stratili ochlpenie, čo sa podľa výskumu genetického sfarbenia pokožky stalo približne pred 1 miliónom rokov. To znamená, že ľudia strávili významnú časť času bez ochlpenia na tele a bez nosenia odevov, uviedol Reed.

Tento výskum vší je podrobnejší, keďže sa, na rozdiel od väčšiny ostatných parazitov, viažu na hostiteľov počas dlhých období evolúcie. Tento vzťah umožňuje vedcom získať informácie o evolučných zmenách v hostiteľovi na základe zmien v parazitovi.

„Dáva nám to príležitosť študovať zmenu hostiteľa a inváziu do nových hostiteľov, správanie pozorované pri objavujúcich sa infekčných chorobách, ktoré postihujú ľudí,“ uviedol Reed.

Použitie unikátnych súborov údajov od vší po ľudskú evolúciu sa rozvinulo len v posledných 20 rokoch a poskytuje informácie, ktoré by mohli byť využité v medicíne, evolučnej biológii, ekológii a mnohých ďalších oblastiach, uviedol Reed. V roku 2003 viedol Mark Stoneking, genetik z Inštitútu Maxa Plancka v Lipsku v Nemecku, štúdiu odevných vší, ktorá odhadla, že ľudia začali nosiť oblečenie asi pred 107 000 rokmi. Nový výskum z University of Florida však zahŕňa nové údaje a metódy výpočtu, ktoré sú relevantnejšie pre danú otázku.

„Nový výsledok tejto štúdie vší predstavuje určenie neočakávane skorého obdobia pre začiatok používania odevu, dátum je omnoho starší, aký určili najstaršie solídne archeologické dôkazy,“ povedal Ian Gilligan, lektor na Škole archeológie a antropológie na Austrálskej národnej univerzite.


Páčil sa ti článok? Priniesli sme ti ho v spolupráci s e-shopom Shopujem.sk, ktorý ponúka štýlové handry, brošne a šperky, ale aj tričká s potlačou. Pozri si na ponuku obchodu, neoľutuješ!

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť