oci zrak_titulka
Jednohubky, Ľudské telo

Šialené fakty o očiach

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Vďaka očiam môžeme primárne vidieť a rozlišovať tak tvary a veľkosti predmetov.

Pozrime sa na šialené fakty, o ktorých ste možno ani netušili.

Ak sú vaše oči modré, zdieľate spoločných predkov s každým iným modrookým jednotlivcom na svete. Prvý človek s modrými očami žil približne pred 6 000 až 10 000 rokmi. V tej dobe mali všetci len hnedé oči.

Každé oko obsahuje 107 miliónov buniek a všetky sú citlivé na svetlo.

Oční lekári prišli k záveru, že ľudia by mali byť schopní čítať grafy z 20 metrov. To je vraj normálne videnie za normálnych svetelných podmienok.

Oči žmurkajú priemerne 17krát za minútu, 14 280krát za deň a 5,2 mil.krát ročne. Žmurkáme častejšie pri rozprávaní ako pri čítaní. Žmurknutie zvyčajne trvá 100 až 150 milisekúnd a je možné žmurknuť päťkrát za sekundu.99% populácie bude nosiť okuliare na čítanie s narastajúcim vekom. Je to spôsobené tým, že šošovka v oku pomaly stráca schopnosti zaostrovania.

Žmurkanie pomáha odstrániť nečistoty na povrchu vášho oka tým, že nad nimi šíri slzy. Slzy pomáhajú zvlhčovať oči a majú tiež významné anti-bakteriálne vlastnosti.

Slzy sa skladajú z troch rôznych komponentov, a to z tuku, hlienu a vody. Ak sú tieto tri zložky v nesprávnom pomere, vaše oči môžu vysychať. Mozog ihneď zareaguje a začne produkovať viac sĺz.

Človek sa môže narodiť s očami rôznej farby. Tent jav sa nazýva heterochrómia.

Žraločie rohovky sú veľmi podobné tým ľudským. Vďaka tejto podobnosti boli používané ako náhrada pri očných operáciách.

Zdroj: .src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť