pitie alkoholu a pocit zahriatia
Ľudské telo, Veda a technika

Vedci možno našli spôsob, ako odstrániť alkohol z tela človeka skôr, než ho telo samo spracuje a vylúči

Alkohol je vo všeobecnosti považovaný za „metlu ľudstva“. Vieme, že nám škodí, no napriek tomu si radi doprajeme nie jeden, ale hneď niekoľko pohárikov. Často až toľko, že nám je na druhý deň zle. No v tých najhorších prípadoch, sa môžeme alkoholom otráviť a dokonca aj zomrieť. Podľa odhadov WHO každoročne v dôsledku intoxikácie alkoholom zomrie 3 milión ľudí.

Nie je žiadnym tajomstvom, že etanol, ktorý je prítomný v alkoholických nápojoch, ovplyvňuje každú časť ľudského tela. Ovplyvňuje funkciu mozgu, krvný obeh a dokonca aj rast nechtov. Pri dosiahnutí určitej hladiny alkoholu v krvi môže intoxikácia poškodiť orgány, čo môže mať fatálne následky.

Vedci pod vedením Dr. Josepha Fishera predstavili koncept, ktorý by mohol pomôcť odvrátiť smrť, keď to jednorazovo s alkoholom preženieme. Normálne sa 90 % alkoholu v ľudskom tele vylučuje výlučne pečeňou a to konštantnou rýchlosťou, ktorú nemožno zvyšovať. To je dôvod, prečo ani silná káva, pohyb či studená sprcha, nám nepomôžu vytriezvieť rýchlejšie. V súčasnosti nepoznáme žiadnu účinnú metódu okrem dialýzy, ktorou by sa alkohol z krvi dal odstrániť. Jedinými dostupnými možnosťami liečby život ohrozujúcich hladín alkoholu sú podporné opatrenia, ako je podávanie kyslíka, intravenóznych tekutín, podpora dýchania a liečba srdcových problémov liekmi.

Alkohol by sme mohli „vydýchnuť“

Výskumníci z UNIVERSITY HEALTH NETWORK prišli ale s nápadom využiť pľúca na vydýchnutie alkoholu. Čím sa pacientovi ťažšie dýcha, tým viac alkoholu sa vylučuje. Tím zistil, že hyperventilácia dokáže eliminovať alkohol najmenej trikrát rýchlejšie ako samotnou pečeňou.

„Nemôžete však len hyperventilovať, pretože za minútu alebo dve by sa vám zatočila hlava a omdleli by ste,“ vysvetľuje Fisher.

Pri hyperventilácii – dýchaní hlbšie a rýchlejšie ako normálne – telo vylučuje oxid uhličitý z krvi spolu s alkoholom. Pokles tohto plynu v krvi je príčinou symptómov, ako je točenie hlavy, mravčenie alebo necitlivosť na rukách a nohách a mdloby. Lekárom sa ale podarilo vytvoriť zariadenie, ktoré tento problém rieši. Dr. Fisher a jeho tím použili zariadenie, ktoré umožňuje pacientovi hyperventilovať alkohol a zároveň vracať presne také množstvo oxidu uhličitého do tela, aby sa udržalo na normálnych hladinách v krvi a to bez ohľadu na rozsah hyperventilácie. Toto zariadenie má pritom veľkosť malého kufríka. Na jeho výrobu pritom nie je potrebná žiadna špeciálna technológia.

Treba ale podotknúť, že zatiaľ, čo zistenia účinne demonštrujú, ako môže riadená hyperventilácia urýchliť schopnosť tela zbaviť sa alkoholu, nie je jasné, či by táto metóda mohla byť klinicky nasadená. Je ťažké si predstaviť, ako by subjekt v polovedomí trpiaci akútnou otravou alkoholom mohol aktívne hyperventilovať až niekoľko hodín.

V prostredí kritickej starostlivosti môže byť hladina alkoholu v krvi znížená pod smrteľnú hranicu za približne 40 minút.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť