fosilia morskych zivocichov
Fakty, Zaujímavosti

Ako sa dostali fosílie morských živočíchov na najvyšších vrch sveta, Mont Everest?

Najvyšší vrch, aký môžeme nájsť v našej Slnečnej sústave, nájdeme na Marse. Volá sa Olympus Mons a siaha do astronomickej výšky 25 kilometrov. Na Zemi, najvyšším vrchom je Mont Everest, ktorý je v porovnaní s horou na Marse len trpaslíkom. Je vysokým 8 848 metrov nad morom.  Mimochodom, v Európe najvyšší vrch dosahuje „len“ 5 642 metrov a ide o spiacu sopku Elbrus. Hora stojí na juhu Ruska v Ruskej republike Kabardino-Balkarsko.

Vráťme sa ale späť k Mont Everestu. Tento vrch bol pre ľudí dlho nedostupný. Prvýkrát sa ho podarilo ľuďom dobyť 29. mája 1953 a to konkrétne dvojici Edmundovi Hillary z Nového Zélandu a Tenzing Norgayovi z Nepálu. Stali sa tak prvými ľuďmi, o ktorých vieme, že sa dostali na vrchol tejto hory. Boli súčasťou britskej expedície vedenej plukovníkom Johnom Huntom, ktorej cieľom bolo dosiahnuť to, čo sa v tom čase považovalo za „tretí pól“, vysvetľuje portál earthobservatory.nasa.gov.

Za obdobie 50 rokov potom, ako na vrchol hory vstúpili prví ľudia, sa o to pokúsilo ďalších viac ako 5 000 ľudí, z čoho bolo úspešných len 1 600 a 175 ľudí, pri pokuse bohužiaľ zahynulo. Pre tých, ktorí nevedia, tak nejde len o terén, ktorý je náročný, ale pri výstupe na vrchol, sa musia horolezci vysporiadať aj s ďalšími nepriaznivými podmienkami vrátane nedostatku kyslíka. Len pre zaujímavosť, vo výške 8 848 m je vzduch len tretinový ako vzduch na hladine mora.

Ako sa dostali fosílie morských živočíchov na Mont Everest?

Na Mont Evereste boli v minulosti objavené viaceré fosílie morských živočíchov. Znie to neuveriteľne, ale je to pravda. Otázka je, ako sa tam dostali? Najjednoduchším vysvetlením je, že bol v minulosti zaliaty vodou. No odpoveď na tento rébus nie je tak jednoduchá, hoci nie je tak ďaleko od pravdy.

História pohoria siaha približne 200 miliónov rokov dozadu, kedy započal proces formovania týchto hôr a viedol k dnešnému stavu. Odpoveďou, ako sa dostali na Mont Everest fosílie morských živočíchov, ako už možno tušíte, je dosková tektonika.

Keď sa indický a eurázijský tektonický plat začali zrážať, tlak spôsobil zdvíhanie morského dna nad hladinu mora. Výsledkom tohto procesu sú dnešné Himalájske hory. Znamená to, že hoci Mont Everest je dnes najvyšším bodom na Zemi, nezjavil sa z ničoho nič ako hora. Pred miliónmi rokov bolo toto územie pokryté morom. V priebehu geologických období sa morské usadeniny na dne tohto mora stali domovom rôznym morským organizmom vrátane korýšov, lastúrnikov a iných malých morských živočíchov. Ako vznikal Mont Everest, fosílie morských živočíchov zostali zachované vo vrstvách skál, ktoré teraz tvoria časti vrcholu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť