Mount Everest
Zaujímavosti

Mount Everest nakoniec nemusí byť najvyšší vrch na svete

Viete, aký je najvyšší vrch na svete? Myslíte si, že odpoveď je celkom jednoduchá? Podľa najnovších zistení, to nemusí byť celkom tak…

Mount Everest so svojou úžasnou výškou 8 848 meterov nad morom stavia ostatné pohoria do úzadia a hrdo sa nad nimi týči. No pokiaľ by sa táto výška merala od stredu Zeme, najvyšší by bol vrch Chimborazo v Ekvádore. Najvyššia časť tohto vyhasnutého stratovulkána má 3610 metrov nad morom, no podľa mierky od zemského jadra je až o 2 168 metrov vyšší ako Everest.

Chimborazo

Ďalším velikánom je vyhasnutá sopka Mauna Kea na Havajských ostrovoch. Meria 4 207 metrov nad hladinou mora, no ak by sa „odrstánila“ voda okolo nej, merala by až neuveriteľných 9330 metrov, a tak by hravo porazila Mount Everest.

Mauna Kea

Pokiaľ by sme nezostali len na Zemi, ale pozreli by sme sa ďalej do slnečnej sústavy, nájdeme omnoho vyšší vrch. Olympus Mons (z latinčiny Hora Olymp) na Marse je najvyššia známa hora slnečnej sústavy. Základňa kužeľa má priemer 624 km, čo zodpovedá približne ploche Francúzska. Je vysoký takmer 22 000 metrov, teda takmer 3-násobok Everestu.

Olympus Mons,..

Len pre zaujímavosť, Olympus Mons je štítová sopka s priemerom 624 km, 25 km vysoká a je lemovaná 6 km vysokým zrázom. Na vrchole Olympu Mons sa nachádza kaldera široká 80 km. Tohto giganta ale na Zemi nenájdete, nachádza sa na Marse a je zároveň najväčším pohorím v Slnečnej sústave.

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť