bolest krcnej chrbtice
Zdroj: Vedelisteze.sk, DALLE, ChatGPT
Ľudské telo, Sponzorovaný obsah

Ako na bolesť krčnej chrbtice? Odhaľte jej príčiny a zamerajte sa na prevenciu

Nie nadarmo sa hovorí, že je lepšie sa na dôležité životné rozhodnutia vyspať. Zdravý spánok je základom šťastného a spokojného života. Stačí jedna prebdená noc a môžete na sebe spozorovať nielen únavu, ale taktiež zlú náladu, podráždenosť, a pokiaľ ste spali v nesprávnej polohe, tak aj bolesť krčnej chrbtice. Viete, ako vyzrieť na bolesti chrbtice a čo funguje ako dobrá prevencia?

Čo všetko môže byť za bolesťou krčnej chrbtice?

Príčin bolesti krčnej chrbtice existuje hneď niekoľko. Môžete si ich privodiť nesprávnym držaním tela, najčastejšie pri celodennej práci s počítačom, preťažením svalov, napríklad z nesprávne vykonávaných cvikov, prechladnutím či spaním na nevhodnom matraci. Niekedy môže byť spúšťačom taktiež stres. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj bolesť hlavy od krčnej chrbtice.

Ako sa prejavujú ťažkosti s krčnou chrbticou?

Nie všetky príznaky spojené s krčnou chrbticou sú ľahko rozpoznateľné na prvý pohľad. Medzi časté prejavy problémov s krčnou chrbticou sa radia:

  • závraty,
  • nevoľnosť,
  • zníženie citu v rukách,
  • stuhnutý krk,
  • zníženie pohyblivosti,
  • vystreľujúca bolesť z krku do hlavy, ramien, rúk a do priestoru medzi lopatkami.

Niekedy sa môžu vyskytnúť všetky príznaky, inokedy sa prejaví len jeden alebo dva. Buďte preto obozretní.

Prevencia bolesti krčnej chrbtice

Ako sa teda vyhnúť bolestiam? V prvom rade sa zamerajte na správne držanie tela a pokiaľ je to nutné, zavítajte do ordinácie fyzioterapeuta, ktorý vás naučí, ako na správne držanie tela, a podelí sa s vami taktiež o niekoľko cvikov. Ak trpíte častým ofúknutím, nezabudnite si v zime a v klimatizovaných miestnostiach chrániť krk a zamerajte sa taktiež na to, kde a na čom spíte. Kvalitný matrac je totiž základom každej spálne.

Vytvorte si ideálne podmienky pre spánok

Ako minimalizovať riziká vzniku stuhnutosti, bolesti bedrovej chrbtice a ďalších nepríjemných javov? Investujte do matraca, ktorý vášmu telu poskytne nevyhnutnú oporu počas spánku. Každému vyhovuje niečo iné, môžete si teda vybrať z ponuky penových matracov, latexových matracov či pružinových matracov. Všetky majú svoje pozitíva i negatíva, a záleží na vašich preferenciách. Dôležitá je okrem materiálu aj výška matraca. Rozhodne sa neuspokojte s rozmermi pod 12 centimetrov.

Doprajte hlave a krčnej chrbtici dostatočnú oporu

Zamerajte svoju pozornosť nielen na matrac, ale taktiež aj na vankúš. Vhodnú oporu počas noci vám poskytne anatomický vankúš. Pomôže udržať vašu hlavu a krčnú chrbticu v tej správnej polohe a taktiež môže zmierniť prípadné bolesti a napätie. Na svoju krčnú chrbticu však myslite aj v bdelom stave. Počas dňa si sledujte napätie v ramenách a snažte sa ho pri práci minimalizovať a pravidelne si doprajte prestávky.

Cvičte, eliminujte stres a myslite na svoje telo

Okrem matraca, ktorý je vhodný pre vašu váhu a výšku, a anatomického vankúša, myslite aj na pravidelné cvičenie. Práve vďaka nemu posilníte svaly a budete si udržiavať flexibilitu. Okrem pohybu je dôležitá taktiež vaša strava a dostatok odpočinku. Pokiaľ máte psychicky a fyzicky náročné zamestnanie a ste často v strese, vyskúšajte meditáciu a nezabúdajte na častý relax. Či už vo vani s horkou vodou a esenciálnymi olejmi, alebo na masáž. Rovnováha je v živote dôležitá. Horká vaňa a masáže sa pozitívne odrazia na vašom spánku a nebudete trpieť nespavosťou, ale spať ako bábätká.

Ak sa u vás vyskytnú bolesti, ktoré do niekoľkých dní neustúpia, navštívte ordináciu svojho lekára a zverte sa s liečbou bolesti krčnej chrbtice do jeho rúk. Uvidíte, že hneď ako bolesť odznie, insomnia vás už nebude trápiť a kvalitný matrac v kombinácii s anatomickým vankúšom vám ponúknu počas noci tú správnu oporu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť