Mozog a fajcenie_titulka
Zdroj: Vedelisteze.sk, DALLE, ChatGPT
Ľudské telo, Veda a technika

To, čo sa deje s vašim mozgom, keď fajčíte, sa vám nebude páčiť

Nie je žiadnym tajomstvom, že fajčenie nášmu zdraviu neprospieva. Väčšinou sa nám fajčenie spája ale s pľúcami a rakovinou. No zdá sa, že to nie je jediný orgán, ktorý je ovplyvnený týmto zlozvykom. Vedci z Washington University School of Medicine v St. sa pozreli na to, ako fajčenie ovplyvňuje mozog. Nemáme pre vás ale dobré správy. Fajčenie spôsobuje, že sa ľudský mozog scvrkáva. Dobrou správou ale je, že ak prestanete fajčiť, tak jeho zmenšovanie sa zastaví, hoci nedôjde k jeho obnove do pôvodnej veľkosti.

Tieto zistenia sú kľúčové pri pochopení, prečo sú fajčiari, ako im pribúdajú roky, vysoko ohrození kognitívnym úpadkom a Alzheimerovou chorobou.

„Doteraz vedci prehliadali účinky fajčenia na mozog, pretože sme sa sústredili na všetky hrozné účinky fajčenia na pľúca a srdce,“ hovorí Laura J. Bierut, MD, hlavná autorka štúdie.

Vedci dlho vedeli, že fajčenie a menší objem mozgu spolu navzájom nejako súvisia, ale neboli si istí, čo je podnecovateľom. A existuje ešte aj tretí faktor, ktorý treba brať na vedomie, je ním genetika.

Výskumníci k záveru, že fajčenie prispieva k rýchlejšiemu scvrkávaniu mozgu prišli potom, ako analyzovali údaje z UK Biobank, ktorá obsahuje genetické, zdravotné a behaviorálne informácie pol milióna ľudí. Celkovo tím analyzoval anonymizované údaje o objeme mozgu, histórii fajčenia a genetickej predispozícii k fajčeniu u 32 094 ľudí. Vo všeobecnosti zistili, že fajčenie prispieva k rýchlejšej k strate mozgového tkaniva, než je bežné.

Okrem toho, vzťah medzi fajčením a objemom mozgu závisel od dávky. Čím viac balíčkov osoba denne vyfajčila, tým menší bol jej mozog. Rovnako treba konštatovať, že bohužiaľ, zmenšenie mozgu sa zdá byť nezvratné. Inými slovami, fajčenie efektívne spôsobuje predčasné starnutie mozgu. Výskumom údajov ľudí, ktorí prestali fajčiť pred rokmi, zistili, že ich mozgy zostali trvalo menšie než u ľudí, ktorí nikdy nefajčili.

„Nemôžete odčiniť už spôsobené poškodenie, ale môžete zabrániť ďalšiemu poškodeniu,“ hovorí Chang. „Fajčenie je modifikovateľný rizikový faktor. Existuje jedna vec, ktorú môžete zmeniť, aby prestal váš mozog starnúť rýchlejšie, než je bežné, a to je prestať fajčiť.“

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť