ziarlivost partnerske vztahy
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Chceli by ste mať viac ako jedného partnera vo vzťahu? Pozrite sa, koľko mužov a žien je tejto myšlienke naklonených

Partnerské vzťahy nie sú často idylkou či prechádzkou ružovou záhradou. Každý, kto je v dlhodobom vzťahu, tak vie, že je to o kompromisoch, ak má byť vzťah vyvážený a harmonický. Niekedy, bohužiaľ, partnerské vzťahy končia rozchodom. Jednou z častých príčin je nevera. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, ako by fungoval váš vzťah s partnerom, ak by ste žili v polygamnom zväzku. Na túto tému sa pozreli vedci Swansea University. Konkrétne zisťovali u mužov a žien, či sú takémuto druhu vzťahu otvorení. Poďme sa pozrieť na to, na čo prišli.

Väčšine ľudí tento typ vzťahu nevyhovuje, ale…

Vedci za týmto účelom spovedali takmer 4-stovky heterosexuálnych mužov a žien za účelom, aby zistili ich názory na vzťah, v ktorom by svoju druhú polovicu zdieľali s niekým iným, alebo by boli sami zdieľaní.

Štúdia sa pýtala respondentov na vzťahy podobajúce sa polygýnii – kde muž si berie viac ako jednu ženu – a polyandrii – kde žena si berie viac ako jedného muža. Pre tých, ktorí nevedia, tak polygýnia a polyandria sú alternatívne formy manželstva, ktoré zahŕňajú viacerých manželov, resp. manželiek. Tieto typy vzťahov sú naprieč kultúrami, ktoré sú nám prirodzené, zakázané. No vo viacerých kultúrach mimo nášho „dosahu“, ide o bežné spolunažívanie partnerov. Tieto usporiadania sú často zakorenené v kultúrnych, náboženských alebo historických kontextoch. Napríklad niektoré spoločnosti v Afrike a na Blízkom východe majú dlhoročnú tradíciu polygýnie, zatiaľ čo niektoré komunity v Tibete a Nepále praktizujú polyandriu.

Muži vzťahu s viacerými partnermi inklinujú viac ako ženy

Prejdime ale k výsledkom. Pravdepodobne už asi tušíte, väčšina ľudí odpovedala, že takýto vzťah im nevonia. No koľko povedalo, že si takéto niečo vedia predstaviť? Poďme sa pozrieť na odpovede. Tretina mužov uviedla, že si vie predstaviť viac ako jednu manželku, resp. dlhoročnú partnerku. No vedia si predstaviť aj opačný scenár?  Vedci sa preto  opýtali, či by boli ochotní zdieľať svoju partnerku s niekým druhým. Tú až takí benevolentní neboli, ukázali odpovede. Iba 9% mužov uviedlo, že by bolo ochotných zdieľať svoju ženu s niekým cudzím.

Ako sú na tom ženy?

Samozrejme, to isté sa vedci pýtali aj našich nežnejších polovičiek, žien. Verte či nie, ale aj tie majú podobné myšlienky, no nie v rovnakej miere. Iba 11% žien uviedlo, že sú otvorené takémuto vzťahu, že by mali viac mužov. O svojho partnera, by sa dokázalo ale deliť už len 5% žien.

A čo vy, viete si predstaviť takýto vzťah? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť