titulka-starnutie_2 (1)
Ľudské telo, Veda a technika

Ľudia trpiaci týmto duševným stavom starnú rýchlejšie ako ich rovesníci, ukazuje štúdia

Asi každý z nás by chcel byť večne mladí a vitálni. No nie je to možné. Niektorí ľudia ale starnú rýchlejšie ako iní. Výskumníci z Centra pre starnutie na UConn prišli so zaujímavými zisteniami, ktoré nás môžu do tejto problematiky vniesť o čosi hlbšie. Zistili, že starší dospelí s depresiou starnú rýchlejšie ako ich rovesníci, ktorí netrpia depresiami.

„Títo pacienti preukazujú známky zrýchleného biologického starnutia a zlého fyzického a mozgového zdravia,“ hovorí Breno Diniz, geriatrický psychiatr na UConn School of Medicine a autor štúdie, ktorá sa objavila v Nature Mental Health 22. marca.

Diniz a jeho kolegovia z niekoľkých ďalších inštitúcií, prišli k tomuto záveru potom, ako sa pozreli na 426 ľudí s depresiou v neskoršom veku. Zmerali hladiny bielkovín spojených so starnutím v krvi každej osoby. Keď bunka zostarne, začne sa správať odlišne, menej efektívne ako „mladá“ bunka, vysvetľujú výskumníci.

Často produkuje bielkoviny, ktoré podporujú zápal alebo iné nezdravé stavy, a tieto bielkoviny možno merať v krvi. Diniz a ďalší výskumníci porovnávali hladiny týchto bielkovín s mierami fyzického zdravia účastníkov, zdravotných problémov, kognitívnou funkčnosťou mozgu a úrovňou ich depresie.

Výskumníci zistili, že starší ľudia trpiaci depresiou starnú rýchlejšie ako ich rovesníci, čo vedie k rôznym zdravotným problémom. Hovoria, že zrýchlené starnutie bolo spojené s horším kardiovaskulárnym zdravím celkovo. Osoby s vyššou úrovňou bielkovín spojených so starnutím mali vyššiu pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu a mnohých zdravotných problémov. Zrýchlené starnutie bolo tiež spojené s horším výkonom na testoch mozgového zdravia, ako je schopnosť pamätať si veci a ďalšie kognitívne schopnosti.

Vedci veria, že ich výsledky môžu pomôcť pri nastavovaní preventívnych stratégií, ako by mohli pomôcť pacientom predchádzať rôznym zdravotným problémom, ktoré súvisia s rýchlejším biologickým starnutím. Výskumníci teraz skúmajú, či terapie na zníženie počtu postarnutých „senescentných“ buniek v tele osoby môžu zlepšiť depresiu v neskoršom veku.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť