titulka-mimozemske-civilizacie
Zdroj: Unsplash (@felipepelaquim), PNGWing. Úprava: Vosveteit.sk
Jednohubky, Zaujímavosti

Vývoj človeka sa nezastavil. V čo sa vyvinieme o 10-tisíc rokov? Takto budeme vyzerať, hovorí známy paleontológ!

Človek je produktom miliárd rokov evolúcie života na našej planéte a podľa (via Vosveteit.sk) paleontológa Nicka Longricha, nie sme jeho konečným štádiom. Longrich tvrdí, že dnes prebieha ľudská evolúcia rýchlejšie ako kedykoľvek v minulosti.

Evolúcia nás pravdepodobne povedie k zmenám, ktoré si ešte nedokážeme úplne predstaviť. Longrich sa pokúša odpovedať na otázku budúcnosti ľudstva, keď analyzuje minulosť, čo vedie k niekoľkým fascinujúcim predpokladom.

Podľa Longricha by sme v budúcnosti mohli byť vyšší, štíhlejší a príťažlivejší. Zároveň by mohla klesnúť úroveň ľudskej agresivity, no i múdrosti. Inými slovami, naša inteligencia ako celku, bude rovnakou alebo menšou, ako je tomu dnes. Tieto predpoklady sú podložené biologickými argumentmi. Ľudstvo momentálne dominuje na Zemi, a niektorí vedci tvrdia, že vývoj našej civilizácie zastavil proces prirodzeného výberu – teóriu, podľa ktorej prežijú len jedinci najlepšie prispôsobení prostrediu, v ktorom žijú.

V súčasnosti ľudstvo nemá prirodzených nepriateľov a spoločnými silami sme sa dokázali vyrovnať s mnohými existenčnými problémami, aspoň vo väčšine prípadov. Longrich však upozorňuje, že ako jednotlivci stále čelíme rôznym problémom. Ľudia podľa neho nie sú úplne prispôsobení svetu, ktorý sami vytvorili, a preto sa naďalej vyvíjajú a prispôsobujú. Ako príklad uvádza konzumáciu mliečnych výrobkov. Keď ľudia začali viac konzumovať mlieko, vyvinuli gény, ktoré im umožnili lepšie strávenie tejto potraviny.

Ako sa budeme vyvíjať?

Longrich predpovedá, že sa ľudia v budúcnosti budú aj naďalej vyvíjať, budú vyšší a s ľahšími kostrami, keďže sa budeme menej spoliehať na fyzickú silu. To znamená, že ľudia budúcnosti budú slabší, aj keď stále existujú pracovné pozície, ktoré vyžadujú fyzickú námahu, pretože stroje dokážu zvládnuť aj najťažšie úlohy. Longrich verí, že moderný človek potrebuje viac mozgovú silu než fyzickú silu, a preto bude evolúcia pokračovať v tomto smere. V porovnaní s našimi predkami máme menšie čeľuste a zuby, ktoré vznikli v dôsledku varenia a konzumácie spracovaných potravín, ktoré už nevyžadujú také veľké žuvanie.

Longrich sa domnieva, že v budúcnosti dôjde k najvýraznejším zmenám v mozgu. Ľudský mozog sa za posledných šesť miliónov rokov zväčšil približne trikrát, ale tento trend sa môže v budúcnosti obrátiť a mozog sa bude zmenšovať. Hoci výskumy naznačujú, že naše mozgy sú menšie ako mozgy antických Grékov alebo Rimanov, veľkosť mozgu sa nerovná inteligencii.

Keďže sa spôsob života ľudí menil, stali sme sa menej agresívnymi. Naši predkovia potrebovali agresiu na prežitie a ochranu svojich území, ale dnes sa už s takýmito výzvami nestretávame. Longrich predpokladá, že v budúcnosti budeme aj naďalej menej agresívni.

Nakoniec Longrich naznačuje, že evolúcia môže ísť nečakaným smerom, ako sa to v minulosti udialo viackrát. Zatiaľ čo náš pohľad do minulosti nám dáva predstavu o tom, ako sa ľudská civilizácia vyvíjala, to, čo sa s nami stane o milióny rokov v budúcnosti, zostáva zahalené tajomstvom.

Ako budeme podľa vás vyzerať o ďalších 10-tisíc rokov?

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť