sledovanie-televizora-a-cena
Zdroj: unsplash.com (Erik Mclean a Chiara Daneluzzi)
Jednohubky, Veda a technika, Zaujímavosti

Viete, koľko peňazí vás stojí zapnutý televízor?! Pozrite sa, ako to zistíte!

Televízor je dnes základnou výbavou každej domácnosti. V skutočnosti mnohí z nás majú nie jeden, ale hneď niekoľko televízorov! Dôvodom je, že sú pomerne cenovo dostupné a hlavne, televízor chceme sledovať nielen v obývačke, ale aj v spálni alebo kuchyni. No pýtali ste sa niekedy, koľko vás prevádzka televízora stojí peňazí?

Nižšie sme si pre vás pripravili jednoduchý návod, ako to môžete vypočítať. Postup ako vypočítať náklady na chod televízora priniesol portál Vosveteit.sk. Poďme sa pozrieť, ako na to!

Ako vypočítať koľko peňazí platíme za zapnutý televízor?

Pre mnohých z nás je televízor kusom nábytku a priznajme si, pri jeho kúpe častokrát siahneme po televízore s väčším displejom. „Veď väčší je lepší!“, povieme si častokrát. Logicky z toho plynie, že väčší televízor bude aj drahší na prevádzku vzhľadom na veľkosť narastajúcej obrazovky. Nemusí to byť ale celkom pravda.

Pri kúpe televízora by sme sa mali pozerať po jeho energetickej náročnosti. Ide o štítok nižšie, kde nájdeme polovicu informácií, ktoré nám umožňuje odhaliť náklady na chod zapnutého televízora. Vo všeobecnosti platí, že A je lepšie ako G. Prvý štítok na fotografii je starší ako ten druhý. Aktuálne sa môžeme stretnúť s oboma štítkami.

energeticky-stitok

Zdroj: audiovisual.ec.europa.eu (tlačová správa)

Základná veličina, aby sme boli schopní vypočítať náklady na chod televízoru, je odhad energie, ktorú spotrebič potrebuje. Ide o jednotku „kWh“. Kilowatthodina (kWh) je základná jednotka, pomocou ktorej meriame spotrebu energie. K tomuto údaju sa dostanete pomocou štítku alebo manuálu, ktorý ste dostali k televízoru. Ak štítok alebo manuál už nemáte, tak jednoducho použite Google, kde zadajte „model televízora, ktorý máte a kWh“, aby ste našli túto informáciu.

Následne budete potrebovať cenu elektriny. Tu nájdete na faktúre od vášho dodávateľa elektriny. Upozorňujeme ale, že konečná cena pozostáva z troch veličín – dodávky elektriny, ceny za distribúciu a ďalších taríf. Cenu elektriny má každý dodávateľ rôznu. My budeme pri našom výpočte ale vychádzať z minuloročnej ceny elektriny, ktorú sme mali na vyúčtovaní – 0,157€/kWh.

Pri televízoroch sa môžete stretnúť najčastejšie s údajom „číslo kWh/1 000h“. „Číslo“ značí spotrebu kilowatthodín a za lomítkom je 1 000 hodín. Inými slovami, táto informácia hovorí o tom, koľko energie spotrebujete pri sledovaní televízora za 1 000 hodín. Tisíc sa uvádza preto, že je to priemerný ročný odhad, koľko televízor je zapnutý v bežnej domácnosti.

SAMSUNG-UE65TU7092-energeticky-stitok

Zdroj: Samsung (technická špecifikácia televízora)

Ak chcete zistiť náklady na chod televízora, tak zoberte odhadovanú spotrebu a vynásobte ju cenou elektriny. Výsledný vzorec v našom vzorovom prípade vyzerá nasledovne:

115kWh (spotreba) * 0,157€/kWh (cena energie) = 18,05€ (výsledná cena za 1 000 hodín sledovania televízora).

Ak by ste chceli mať odhad na jednu hodinu, tak výslednú cenu vydeľte číslom 1 000. Dostanete potom informáciu, čo vás stojí sledovanie televízora za jednu hodinu. Rovnako treba uviesť, že výslednú cenu berte ako orientačnú. Dôvodom je, že to koľko energie miniete, môžu ovplyvniť nastavenia vášho televízora – napríklad nižší jas obrazovky a podobne.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť