oblicky
Zdroj: unsplash.com (julien Tromeur)
Ľudské telo, Veda a technika

Umelá oblička, ktorú si oblečiete môže zmeniť dialýzu navždy

Skvelý vynález, ktorý má za sebou už prvé klinické testovanie, môže zlepšiť život tisíckam ľudí, ktorým z rôznych dôvodov nefungujú obličky správne. V súčasnosti musia pacienti podstupovať procedúru v dialyzačnom centre, no to by sa mohlo čoskoro zmeniť minimálne pre ľudí v poslednom štádiu choroby obličiek.

Novinka je v procese testovania

Aktuálnu procedúru je vo väčšine prípadov potrebné absolvovať trikrát týždenne pripútaný na lôžko. Oblička, ktorú si pacient “oblečie”, však prináša so sebou výhody mobility a navyše ponúka oveľa dlhšie a častejšie procedúry.

Koncom roka 2015 bola novinka otestovaná siedmimi pacientmi v Zdravotnom stredisku univerzity vo Washingtone. Každý pacient ju mal k dispozícii 24 hodín, počas ktorých sa overovala efektivita nového prístroja a takisto bezpečnosť používania.

Prístroj dokázal odstrániť z krvi všetky odpadové látky ako moč, kreatinín a fosfor a takisto zbavil krv nadbytočnej vody a soli.

Pacienti, ktorí v súčasnosti podstupujú dialyzačnú procedúru musia dodržiavať prísnu diétu. Pre tých, ktorí budú používať umelú obličku neexistujú obmedzenia potrebné k zabezpečeniu dokonalej rovnováhy obsahu krvnej plazmy a elektrolytov v krvi.

Nový prístroj zlepší kvalitu života pacientov

Počas testovania siedmich pacientov sa nevyskytli žiadne komplikácie, ani vážne vedľajšie účinky. Nanešťastie, v nasledujúcom teste sa objavili technické problémy, kedy vznikali príliš veľké bublinky oxidu uhličitého v dialyzačnom roztoku a takisto sa objavili občasné výkyvy v prietoku roztoku i krvi. Tieto komplikácie musia byť skúmané a vyriešené, aby sa mohlo testovanie prístroja dokončiť.

Výskumníci sú pripravení pokračovať v štúdii, aby dokázali, že prístroj je bezpečný a pripravený pomáhať pacientom. Pacienti a ich rodiny by určite privítali novinku, vďaka ktorej by mohli viac času tráviť doma ako v nemocnici a život si užívať naplno.
Pacient Chuck Lee, ktorý prístroj testoval, bol ohromený ako novinka fungovala. Povedal, že prístroj bol síce ťažkopádny, no ak by ho mohol nosiť opäť, neváhal by.

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť