vznik kreditnej karty
Jednohubky, Príbehy, Zaujímavosti

Za vznikom kreditnej karty stojí jeden veľký trapas. Toto je príbeh, ktorému vďačíme za to, že máme platobné karty

Nie je ničím nezvyčajným, že dnes, keď prídeme do obchodu, tak namiesto peňazí vytiahneme „plastovú kartičku“, aby sme zaplatili za tovar alebo službu. Je prirodzené si myslieť, že banková karta je produktom bánk, aby sme míňali viac peňazí, nie je tomu ale celkom tak.

Za zrodom bankovej karty stál veľký trapas

Frank McNamara je človek, ktorému vďačíme za existenciu bankových kariet. Príbeh, ktorý popohnal vznik bankovej karty, je ale jeden veľký trapas. Situácia nižšie sa odohrala ešte v roku 1949 a upozornil na ňu známy slovenský YouTuber vo videu nižšie. Pozrite sa, ako a kde sa zrodil nápad, že v obchodoch budeme platiť plastovou kartičkou namiesto peňazí.

McNamara je mužom, ktorý stál na čele pôžičkovej firmy. Jedného dňa pozval svojich kolegov na obed v jednej z New Yorských reštaurácií, počas ktorého riešil neplatiča, no krátko na to zistil, že si doma zabudol peňaženku. Sám sa z neho stal neplatič.

Viete si predstaviť ten trápny moment, keď na niekoho vo veľkom nadávate a krátko na to si uvedomíte, že ste sa ocitli v podobnej situácii? Tak toto presne McNamara zažil. Nuž, ako sa hovorí, „karma je zdarma“. Len pre zaujímavosť, účet za neho nakoniec zatiahla jeho manželka, ktorá zaplatila zálohu za obed.

Táto situácia ho viedla k tomu, že vznikol zárodok bankovej karty. Cítil sa až tak ponížený, že sa zaprisahal, že sa mu táto situácia už nikdy nestane. A práve tu odštartovala myšlienka, že by bolo skvelé vytvoriť kartu, prostredníctvom ktorej zaplatíte hocikde. Krátko na to založil „Diners club“, išlo o produkt, ktorý bol primárne určený pre obchodníkov, ktorí často cestovali.

Prvá karta bola smiešnou, no zožala úspech

Zaujímavosťou je, že prvých 200 kariet Diners club vytlačil na kartón, pričom na zadnej strane bol vypísaný zoznam 14 reštaurácii, ktoré sa zapojili do pilotného projektu. Trvalo približne jeden rok, a karta sa stala natoľko populárnou, že Diners club mal v roku 1951 už približne 42-tisíc členov a stovky partnerských reštaurácií, hotelov či autopožičovní.

V roku 1953 karta expandovala do Veľkej Británie, Kanady, na Kubu či do Mexika. V roku 1955, sme sa mohli s platobnou kartou stretnúť už v Európe, Ázii a ďalej. Len pre zaujímavosť, v roku 1959 Diners Club dosiahol 1-milión členov a v roku 1967 ste mohli touto kartou zaplatiť vo viac ako 130 krajinách sveta.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť