medved a med
Mýty, Zaujímavosti, Zvieratá

Milujú medvede med alebo ide o mýtus?

Pravdepodobne aj vy máte v hlave hlboko zakorenené, že medvede milujú med nadovšetko na svete. Bezpochyby k tomu dopomohol animovaný seriál Macko Pú, ktorý by pre med urobil čokoľvek. Je ale pravda, že medvede milujú med?

Potrava medveďou je rôzna a vo výraznej miere závisí od toho, kde žijú. Vo všeobecnosti medvede konzumujú trávu, bobule, ryby, hmyz, orechy, menšie cicavce ako jelene, ovce a ďalšiu potravu. Inými slovami, sú všežravce, ktoré nepohrdnú jedlom vrátane toho nášho ľudského. Na to, aby zostali zdravými, tak denne potrebujú skonzumovať veľké množstvo kalórií vrátane bielkovín.

Jedia medvede len med?

Rovnako nie je žiadnym tajomstvom, že medvede sú hlavnými škodcami včelárskeho priemyslu. Med obľubujú hlavne hnedé a čierne medvede. Len pre zaujímavosť, taký polárny medveď vzhľadom na teploty prostredia, v ktorom žije, si na mede moc nepochutná. Arktída totiž nie je pre včely prívetivým prostredím. Počas chladnej zimy by totiž zahynuli vo voľnej prírode. No na rozdiel od Macka Pú, si medveď nevystačí len so sladkým nektárom. Okrem samotného medu, idú aj po niečom inom. Medveď, na rozdiel od macka Pú, totiž z včelieho úľu nevydlabe len med. Okrem samotného medu, včelie úle im ponúkajú aj ďalšie dôležité živiny. Skutočnou výhrou sú pre nich samotné úle. Medvede totiž zožerú prakticky celý úľ vrátane včiel, vajíčok, lariev či medonosných včiel, ktoré sú bohatým zdrojom na tuk a bielkoviny.

„Dôkazy naznačujú, že medveď ide skôr po včelách ako po samotnom mede, pretože včely obsahujú vyššie množstvo bielkovín.“, vysvetľuje portál thefactsite.com.

Samozrejme, to neznamená, že medvede si nepochutnajú na samotnom mede. Ten môžu uspokojiť ich túžbu po sladkom. Aj keď med je bohatý na cukry a teda aj kalórie, tak má obmedzené množstvo bielkovín. Včely a ich larvy sú preto pre nich skvelým zdrojom bielkovín. Inými slovami, na rozdiel od Macka Pú, skutočné medvede nejedia len med, hoci si na ňom určite radi pochutnajú ako medveď nižšie.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť