cierna macka
Mýty, Zaujímavosti, Zvieratá

Je čierna mačka prechádzajúca cez cestu zlým znamením? Nie vždy, toto ste asi nevedeli!

Pravdepodobne ste už počuli o tom, že keď vám čierna mačka skríži cestu, tak to znamená nešťastie. Je to povera, ktorá má pôvod niekoľko stoviek rokov dozadu. Ešte v 17. storočí boli mačky spájané s čarodejníctvom a boli považované za zlé.  No ešte predtým, si ľudia spájali čiernu mačku s diablom a mnohí dokonca verili, že prináša čiernu smrť, čiže mor (pozn. redakcie: ide o pandémiu).

No nie vždy mali takúto povesť. V čase starého Egypta vrátane starého Rímu, mačky boli posvätné a uctievali ich vrátane tých čiernych a zabitie jednej sa považovalo za hrdelný zločin.

Vráťme sa ale späť do súčasnosti. Nie všade sa považujú čierne mačky za poslov zlých správ. Napríklad v Británii, Nemecku alebo Japonsku, sa čierna mačka považuje za šťastie a to aj keď vám prebehne pred očami cez cestu. Ak by sme sa ale pozreli do Indie, tak tam panuje opačný názor. Len pre zaujímavosť, v Indii sa čierna mačka spája s lordom Shanim. V astrológii sa verí, že Shani sa vás snaží varovať, aby ste nechodili von.

Nie vždy, keď vám skríži čierna mačka cestu to znamená, že budete mať nešťastie

Ako je to ale u nás? Povera hovorí, že ak nám mačka prebehne cez cestu, tak to značí nešťastie. Dobrou správou ale je, že nie vždy! Existuje totiž hneď niekoľko variantov tejto povery. Ten najviac nepriaznivý scenár pre nás je, keď beží z pravej strany do ľavej. V tomto prípade by sme sa mali pripraviť na zlé správy. No ak vám prebehne cez cestu opačným smerom, tak to vám môže priniesť šťastie. Zaujímavosťou je, že táto povera má pôvod v kresťanstve. V Biblii sa totiž píše, že zatiaľ čo dobrí ľudia stoja na pravej strane, tak tí zlí na ľavej. Takže mačka prechádza zo zlej strany na tú dobrú. Dobrá variácia je aj keď beží smerom k vám, to šťastie prináša. No ak od vás uteká preč, tak to šťastie odnáša.

V každom prípade, to či veríte poverám o čiernej mačke alebo nie, necháme na vás. No francúzsky spisovateľ menom Max O’Rell na túto otázku povedal zaujímavú poznámku. A to, či čierna mačka prináša šťastie alebo smolu, závisí od toho, či ste človek alebo myš. Inými slovami, je to len povera, a čiernych mačiek sa nemusíme báť, neprinášajú smolu, teda aspoň nám ľuďom.

Mimochodom, vedeli ste, že čierne mačky sú štatisticky dlhšie v útulkoch, kým si ich niekto zoberie ako mačky iného sfarbenia?

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť