sport olympiada
Zaujímavosti

7 tragických úmrtí, ktoré sa udiali počas Olympijských hier

Olympiáda je o spájaní všetkých národov dohromady a spoločnom oslavovaní športového ducha. Nie vždy však ide všetko podľa predstáv a občas sa nám aj počas udalosti takéhoto formátu naskytne pohľad na smrť.

Olympijské hry sú celosvetovým podujatím, na ktoré sa hosťujúce krajiny, ale aj športovci pripravujú niekoľko mesiacov či rokov. Televízie nám prinášajú živé zábery z prebiehajúcich súťaží a na konci celkový prehľad víťazov.

Redakcia Vedeli ste, že? sa ale rozhodla vám poskytnúť iný prehľad o týchto legendárnych hrách. V článku nájdete 7 znepokojujúcich smrtí, ktoré sa udiali počas moderných Olympijských hier.

1

Nicolas Bochatay

Pred kvalifikáciou na zimné Olympijské hry vo Francúzsku v roku 1992, sa Bochatay rok predtým stal majstrom rýchlostného lyžovania vo Švajčiarsku. Bol v skvelej forme a dokázal jazdiť rýchlosťou až 210 km/h. V čase hier sa nachádzal na 13. priečke svetového rebríčka rýchlostného lyžovania mužov. Dňa 22. februára, počas tréningu s jeho tímovým kolegom a ďalšími troma americkými lyžiarmi, sa stala obrovská tragédia. Skupina lyžiarov zišla kopec už trikrát, ale pri poslednej jazde, Bochatay stratil rovnováhu a pristál priamo pred ratrakom. Bol na mieste mŕtvy. Olympijský výbor po tejto tragédii rýchlostné lyžovanie vyškrtol z programu nasledujúcich hier.

2

Túlavé psy v Sochi

Pred zimnými Olympijskými hrami v Sochi v roku 2014 boli v meste vykonané nespočetné opatrenia. Bohužiaľ, jedným z týchto opatrení bolo masové zabíjanie túlavých psov. Zástupcovia mesta tvrdili, že odstraňovanie psov nemalo nič spoločné s hrami.
Objednali si firmu, ktorá túlavých psov považovala iba za biologický odpad. Snažili sa otráviť a zabiť čo najviac psov to bolo možné, skôr než hry začnú. Niekoľko tisíc psov bolo zabitých ešte predtým, než Oleg Deripaska, jeden z najbohatších Rusov, otvoril útulok pre túlavých psov, kde o nich bolo patrične postarané.

3

Knud Jensen

20-ročný Knud Jensen bol dánsky cyklista a člen Dánskeho cyklistického tímu v Ríme v roku 1960. Počas 100-kilometrových pretekov v 40-stupňovej horúčave potreboval jeden zo štvorice jazdcov lekársku pomoc kvôli úpalu. Ostatným jazdcom bolo umožnené pokračovať v preteku bez toho, aby boli diskvalifikovaní. Nakoniec vyhrali striebornú medailu, avšak v cieli Knud povedal svojim kolegom, že cíti závrat. Snažili sa mu pomôcť tým, že naň kropili vodu, ale nakoniec sa aj tak zrútil na zem, pričom utrpel fraktúru lebky. Neskôr, ešte to popoludnie, zomrel.

4

Centennial Olympic Park

Letné Olympijské hry 1996, Georgia, Atlanta. Miestny park Centennial Olympic mohol poňať tisíce ľudí. Počas neskorého nočného koncertu, jeden z ochrankárov našiel pod lavičkou vrecko, v ktorom sa nachádzali 3 rúrkové bomby spolu s murárskymi klincami. Ochrankár ihneď upozornil úrady, ktoré začali s evakuáciou. Bomba však stihla zabiť dvoch ľudí a vyše tisíc ďalších zraniť. Útočník Eric Rudolph bol chytený až v máji 2003.

5

Black September

Počas druhého týždňa letných Olympijských hier v Mníchove, palestínskej teroristickej skupine, zvanej Black September, sa podarilo vniknúť do olympijskej dediny a držať 11 izraelských atlétov ako rukojemníkov. Dvaja z nich sa snažili brániť, a tak boli ihneď zabití. Teroristi požadovali prepustenie 234 väzňov z izraelských väzníc. Izrael ich požiadavky odmietol, ale Nemecko teroristom ponúklo veľký obnos peňazí. Túto ponuku však neprijali. Bezpečnostné zložky tak zahájili záchrannú akciu, avšak niečo sa pokazilo a nakoniec skončili mŕtvi všetci atléti, spolu s jedným policajtom a 5 teroristami. Zvyšní boli zatknutí. Hry boli na čas odložené a tiež bola usporiadaná spomienková akcia na počesť mŕtvych atlétov.

6

Robotníci v Riu

11 stavebných robotníkov zomrelo počas prác na budovách pre tohtoročné Olympijské hry v Rio de Janeiro. Úmrtia boli zapríčinené nehodami od zásahu elektrickým prúdom, cez pád z rebríka až po zrazenie kamiónom. Veľa robotníkom tiež utrpelo ťažké úrazy, ako napríklad amputáciu nôh.

7

Nodar Kumaritashvili

Počas tréningu na sánkarskej trati vo Whistler Sliding Centre v Kanade, sa Nodar vrútil do veľmi nebezpečnej zákruty, kde doslova vyletel zo saní až ponad bočnú stenu trate. Narazil do oceľového oporného stĺpa v rýchlosti 143 km/h. Zdravotníci boli v krátkom čase na mieste a ihneď ho letecky transportovali do najbližšej nemocnice. Žiaľ, doktori neboli schopní mu zachrániť život.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť