modre oci
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo majú muži bradavky?

Ľudské telo je fascinujúce a každý orgán, ktorý v ňom máme, má nejaký účel. Nedávno sme si ale ukázali, že ľudské telo dokáže fungovať aj bez niektorých orgánov. Alebo sme si povedali, prečo majú muži často rannú erekciu. No pýtali ste sa niekedy, aký význam majú mužské bradavky? Pri ženách je ich význam zrejmý, no pri pánoch nie. Poďme sa spolu pozrieť na túto tému bližšie. Téme sa podrobne venoval portál theconversation.com.

Kedysi dávno, keď ste boli ešte embryo…

Možno ste niekedy rozmýšľali nad tým, čo určuje to, či sa narodíme ako chlapec alebo dievča. Či sa narodíme s mužskými alebo ženskými reprodukčnými orgánmi, rozhoduje niekoľko génov. Gén nazývaný SRY (sex-determining region Y) na krátkom ramene chromozómu Y, sa považuje za hlavný gén, ktorý určuje pohlavie dieťaťa. Tento gén sa aktivuje približne v dobe, keď sme 7 týždňov starí od počatia. Ak dôjde k jeho aktivácii, tak sa narodíme ako chlapec. Ak sa neaktivuje, tak sa narodíme ako dievča.

No zárodok pŕs sa začne formovať ešte predtým, ako sa aktivuje gén SRY. Prsia sa začnú vyvíjať niekedy v 4 až 6 týždni od počatia. Keďže ženy nemajú chromozóm Y, tak dochádza ku kontinuálnemu vývoju dievčenských orgánov, no u chlapcov dôjde k zastaveniu ich vývoja, no to čo sa stihlo vyvinúť, už sa nestratí.

A hoci pri pohľade na narodené bábätko vyzerajú bradavky chlapcov a dievčat rovnako, tak príchodom puberty pod vplyvom hormónov, sa začnú u dievčat meniť. V ženských prsiach sa začne tvoriť prsné tkanivo, aby neskôr mohla žena produkovať mlieko za účelom dojčenia.

Z evolučného hľadiska niektorí tvrdia, že mužské bradavky zostávajú nie preto, že by predstavovali nejaké výhody pre muža, ale preto, že neškodia. Ich odstraňovanie neprináša žiadne výhody.

Majú muži prospech z toho, že majú bradavky?

Hoci muži svojim bradavkám nepripisujú väčší zmysel, tak im plynie z toho jedna výhoda. Zdieľajú ju ale spolu so ženami! Bradavky u mužov ale aj u žien reagujú na sexuálnu stimuláciu.

„Jedna štúdia zistila, že viac ako polovica mužských účastníkov hlásila pocit zvýšeného sexuálneho vzrušenia v reakcii na stimuláciu bradaviek.“, vysvetľuje Michelle Moscova z Anatomy, UNSW Sydney.

Môžu mať muži rakovinu prsníka?

Možno ste to netušili, ale aj muži môžu mať rakovinu prsníka, no táto choroba je u mužského pohlavia pomerne zriedkavá. Len 0,5-1% všetkých karcinómov prsníka je diagnostikovaných u mužov. Treba ale povedať, že vzhľadom na to, že informovanosť o tomto ochorení medzi mužmi je veľmi nízka, tak väčšinou sa zachytí v pokročilejšej fáze.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť