komar
James Gathany/CDC
Fakty, Zaujímavosti, Zvieratá

Na akom základe si komár vyberá svoju obeť?

Či už ste v lete pri vode, alebo niekde inde, kde je množstvo komárov, vždy je niekto z Vás ten „šťastlivec“ na koho tie komáre sadajú. Existujú viaceré povery o „sladkej“ krvi, alebo iných aspektoch, ktoré ovplyvňujú ako veľmi nás komáre štípu. Ale je to skutočne tak?

1

Krvná skupina

Jedna štúdia zistila, že ľudia s krvnou skupinou 0 majú väčšiu pravdepodobnosť uštipnutia komárom. Pre hmyz sú lákavejší ako ľudia s krvnou skupinou A. Zistili, že určitý cukor nachádzajúci sa v krvnej skupine 0 bol pre komárov príťažlivý. Krvnú skupinu si zmeniť nemôžme a tak sú „šťastlivci“ odkázaný na silnejší repelent.

2

Dýchanie

Komáre vedia „odmerať“ oxid uhličitý, ktorý vydychujeme, čo im pomáha vybrať hostiteľa. Pomocou nášho pachu a dychu si potom ľahšie nájdu toho správneho jedinca na uštipnutie. To je dôvod, prečo ľudia, ktorí dýchajú viac, sú častejšie uštipnutí ako tí, ktorí vydychujú menej.

3

Kyselina mliečna

Okrem krvnej skupiny a oxidu uhličitého si komáre všímajú aj hladinu kyseliny mliečnej. Komáre prenášajúce žltú zimnicu vyhľadávajú skôr ľudí, ktorí majú na svojej koži viac kyseliny mliečnej. Takže ľudia, ktorý práve docvičili majú väčšiu šancu, že ich uštipne komár.

4

Tehotenstvo

Ukázalo sa, že tehotné ženy v neskoršom štádiu tehotenstva dýchajú o 21% viac ako netehotné ženy. A tým pádom sa stávajú častejším terčom komárov. Okrem toho sa ženám počas tehotenstva zvyšuje prietok krvi k pokožke. Teda majú v priemere o 0,7°C teplejšie telo a tým pádom ich komáre ľahšie nájdu.

5

Pivo

Jedna štúdia zistila, že vypitie malého piva výrazne zvýšilo počet komárov na koži dobrovoľníka. Lenže pokus prebehol len na 13 ľuďoch, čo nie je dostatočná vzorka. Iný vedci zas tvrdia, že nenašli žiadnu spojitosť medzi množstvom etanolu v pote a vypitým alkoholom. Takže či súvisí počet štípancov s počtom pív nie je isté. Čaká nás leto a môžete si to skúsiť samy.

zdroj: iflscience.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť