napoj ktory pomoze mat kvalitny spanok
Zdroj Vedelisteze.sk, DALLE, ChatGPT
Ľudské telo, Zaujímavosti

Neviete večer zaspať? Tento nápoj robí zázraky a okrem toho ho pripravíte rýchlo a obsahuje aj telu prospešné živiny!

Sociálne médiá sú plné rád a trikov na rôzne životné situácie, vrátane tých, ktoré sa týkajú zlepšenia spánku. Jedným z takýchto trendov je nápoj, ktorého recept na dobrý spánok sa stal populárnym v online komunite. Zložky ako čerešňová šťava alebo džús a magnéziový prášok tvoria základ tohto nápoja, ktorý sa odporúča užiť pred spaním.

Podľa dietológa Devona Pearta existuje predpoklad, ktorý podporuje myšlienku, že takýto nápoj môže pomôcť uvoľniť sa a zlepšiť spánok. Sladké čerešne sú plné vitamínov, minerálov, antioxidantov a protizápalových vlastností.

Ale odroda čerešne, tiež nazývaná Montmorency, obsahuje niektoré ďalšie živiny, ktoré jej dali povesť, že prináša lepší spánok. Čo robí tieto čerešne také špeciálne? Prvým kľúčovým faktorom je ich prirodzene vysoký obsah melatonínu, známeho ako hormón spánku. Okrem toho obsahujú aj tryptofán, aminokyselinu, ktorá sa podieľa na tvorbe serotonínu a melatonínu – dvoch zložiek nevyhnutných pre reguláciu spánku. Nie je preto prekvapením, že konzumácia čerešňovej šťavy pred spaním môže prispieť k dlhšiemu a kľudnejšiemu spánku, najmä u starších dospelých trpiacich nespavosťou.

A ako znie samotný recept na kvalitný spánok?

Do pohára pridajte 1/2 šálky čistej čerešňovej šťavy alebo kvalitného čerešňové džúsu bez pridaného cukru, 1 polievkovú lyžicu práškového magnézia, trochu šumivého nápoja ,ako je napríklad perlivá voda a jednoducho zamiešajte.

Čerešne sú potravinou, ktorá má protizápalové účinky

Zatiaľ čo melatonín a tryptofán sú kľúčovými hráčmi v tejto rovnici, niektorí odborníci sa domnievajú, že protizápalové vlastnosti čerešňovej šťavy môžu byť ďalším dôležitým faktorom pri podpore relaxácie a zlepšenia spánku. Tento kombinovaný účinok robí z čerešňovej šťavy potenciálne účinný prostriedok na boj proti nespavosti a podporu zdravého spánku. Potraviny s protizápalovými vlastnosťami, ako sú čerešne, majú potenciál znížiť hladinu našich stresových hormónov a podporiť našu schopnosť relaxovať a získať stav vhodný na spánok.

Štúdie naznačujú, že nedostatok horčíka je bežným problémom v populácii a preto doplnenie tohto minerálu môže byť prospešné nielen pre spánok, ale aj pre celkové zdravie.

Aj keď recept na tento nápoj môže byť účinný pre niektorých ľudí, je dôležité si uvedomiť, že to nie je univerzálny liek na nespavosť a každý organizmus môže reagovať inak. Je dôležité konzultovať s odborníkom a nezabúdať na ďalšie aspekty zdravého spánku, ako je pravidelný režim spánku, zdravá životospráva a správne prostredie na spánok.

V každom prípade, pred začatím akýchkoľvek nových rutín alebo užívania doplnkov, je dôležité konzultovať s lekárom a vyhodnotiť individuálne potreby a možné riziká. Aj keď niektoré trendy môžu mať určitý vedecký základ, je dôležité nezabúdať na dôkladné informovanie sa a zváženie všetkých faktorov pred ich začatím.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť