zasiahnutie bleskom titulka
Jednohubky, Zaujímavosti

Koľko ľudí ročne zabijú blesku a znamená zásah bleskom vždy smrť?

Mnohí z nás pri pohľade von z okna, keď ju búrka, tak obdivujú blesky, ako bijú všade navôkol. Môže sa ale stať, že búrka nás zastihne aj vonku. Mnohí sa intuitívne, ak nemajú na výber, utekajú schovať pod najbližší strom. Vedeli ste ale, že ide o jedno z najnebezpečnejších miest, kam sa môžete schovať? Dôvodom je, že stromy sú často najvyšším miestom, kam prirodzene udierajú blesky a keď blesk zasiahne strom, tak okrem toho, že môže dôjsť k ulomeniu konára a poraniť vás, tak popri kmeni môže prejsť blesk až k zemi. Ak stojíte blízko kmeňa, tak vás môže zasiahnuť elektrický prúd.

Umiera človek vždy po zasiahnutí blesku?

Väčšine z nás sa spája, že keď nás zasiahne blesk, tak je s nami koniec. Toto ale nie je pravda. Neznamená to ale, že by sme mali blesky vyhľadávať, že nám nemôžu narobiť nepríjemnosti. Opak je pravdou. Kombinácia hrozivého výboja s neznesiteľným teplom môže ľudské telo vážne zraniť. Len pre zaujímavosť, asi „len“ 10% percent ľudí, ktorých zasiahne blesk, umiera. Zvyšných 90% prežije. Treba ale doplniť, že následky zásahu blesku, si človek ponesie so sebou zvyšok celého života. Môže ísť o popáleniny na koži, hlboké rany, neurologické problémy, poškodenie mozgu, sluchu a ďalšie.

Koľko ľudí zasiahne blesk každý rok?

Rozmýšľali ste ale niekedy, koľko ľudí ročne umrie v dôsledku toho, že ich zasiahne blesk? Dobrou správou je, že sa to nedeje na dennom poriadku, ale takéto prípady evidujeme prakticky všade. European Conference on Severe Storms sa pozrela na túto problematiku bližšie. Výskumníci sa konkrétne pozreli na Európu ako celok a ich dáta sú založené na verejne dostupných údajoch odvodených od miestnych úradov, policajných a hasičských zborov, novín a tlačových agentúr.

Počas obdobia medzi rokmi 2001 až 2020 bolo zaznamenaných 1280 individuálnych úmrtí. Znamená to, že každý rok umrie v dôsledku zasiahnutia bleskom 64 ľudí. Zaujímavosťou je, že zväčša sú to muži (78%). Ak by sme sa pozreli na krajiny, v ktorých najčastejšie blesk zabíja, tak tomuto nechcenému rebríčku dominuje Bulharsko (8,6 úmrtí na milión obyvateľov ročne), Moldavsko (7,7) a Rumunsko (5,8). Na opačnej strane sú krajiny Belgicku (0,1), Malta (0,1) a Portugalsko (0,1).

Môže vás zasiahnuť blesk, keď ste doma?

blesk zasiahnutie v budove

Zdroj: blitzmaerker a RobinHiggins z pixabay.com (koláž Vedelisteže.sk)

Vedci zistili, že najviac smrteľných nehôd sa odohralo počas práce, napríklad na poli. V prípade voľnočasovej aktivity, ľudia boli najčastejšie usmrtení počas turistiky.

Zaujímavosťou ale je, že ani doma, ak ste skrytý, tak to automaticky neznamená, že ste v bezpečí. Hoci pravdepodobnosť, že vás blesk usmrtí doma je pomerne malou. Podľa štatistík v dôsledku blesku doma umrelo 1,6% ľudí. Treba ale podotknúť, že 72% z nich bolo usmrtených z dôvodu, že sa napríklad udusili požiarom alebo iným následkom zásahu blesku.

Informácie v článku pochádzajú od Kühne, T., Antonescu, B., Groenemeijer, P., and Púčik, T.: Lightning Fatalities in Europe (2001-2020), 11th European Conference on Severe Storms, Bucharest, Romania, 8–12 May 2023, ECSS2023-146, https://doi.org/10.5194/ecss2023-146, 2023

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť