strom a burka kde sa skryt je to bezpecne
Jednohubky, Mýty

Je bezpečné schovať sa počas búrky pred bleskami pod stromom? Toto by ste mali vedieť, aby ste to neskôr neoľutovali!

Keď príde reč na búrku, tak mnohí z nás sa utekajú automaticky schovať. Keď máme šťastie, tak sme blízko nášho domu, kde môžeme nepriaznivé počasie prečkať v bezpečí. Rovnako, aj keď sme v blízkosti práce či nášho auto, tak je všetko v poriadku. Ak nemáme naokolo nás ale žiadny prístrešok, tak často zavítame k najbližšiemu hustému stromu, pod ktorý sa schováme a čakáme, kým sa búrka preženie. Je to ale správne a hlavne bezpečné rozhodnutie? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie s portálom noaa.gov.

V prvom rade, ako začne búrka, tak by ste mali začať hľadať úkryt s pevnou strechou a nemali by sme čakať na poslednú chvíľu, kým začne lejak. Málokto vie, ale blesk má potenciál udrieť až do vzdialenosti približne 15 kilometrov ďaleko od centra búrky.

Je bezpečné schovať sa počas búrky pod strom?

Možno ste to nevedeli, ale ak do človeka udrie blesk priamo, tak je pomerne veľká šanca, že prežije, hoci so závažnými následkami. Vráťme sa ale späť k téme, či je bezpečné, aby sme sa schovali pod strom.

„Strom môže počas búrky slúžiť ako dostatočný úkryt.“, je toto tvrdenie pravda alebo mýtus?

Odpoveď je, že to radšej neskúšajte, ide totiž o mýtus, na ktorý môžete draho doplatiť. Paradoxne, ide o jedno z najhorších rozhodnutí, ktoré môžete spraviť.

„Stáť pod stromom alebo blízko neho je druhé najnebezpečnejšie miesto počas búrky. Najnebezpečnejšie je byť vonku na otvorenom priestranstve. Uzavretá budova s elektroinštaláciou a inštalatérstvom je počas búrky najbezpečnejším miestom. Pamätajte: Stromy, prístrešky, prístrešky na piknik, stany ani kryté verandy vás pred bleskom neochránia.“, varuje portál.

Prečo je státie pod stromom tak nebezpečné?

Existuje viacero dôvodov, prečo sa vyhnúť stromu. No tým hlavným je, že stromy sú často najvyššími objektmi na okolí, čo z nich robí ideálne miesta pre úder bleskom. Keď blesk zasiahne strom, môže prejsť popri kmeni až k zemi. Ak stojíte blízko alebo dotýkate sa stromu, môže vás zasiahnuť elektrický prúd.

Okrem toho, ak blesk zasiahne strom, tak môže dôjsť k ulomeniu konára, ktorý vás zavalí. Ale to nie je všetko. Ak blesk zasiahne strom, môže spôsobiť, že sa voda vo vnútri stromu rýchlo zmení na paru, čo môže spôsobiť výbuch kmeňu alebo roztrhnutie stromu, a jeho zvyšky vás môžu zasiahnuť.

Preto, ak sa ocitnete v situácii, že nastane búrka, tak vyhľadajte pevný prístrešok, ideálne v uzavretej budove. Ak sa ocitnete v lese, tak sa odporúča, aby ste zliezli do doliny. Blesky majú totiž tendenciu udrieť na čo najvyššie miesto. Rovnako sa vyhýbajte aj vodným plochám, ktoré vedú elektrinu. Snažte sa zároveň zostať čo najviac suchý, hoci to nie je vždy také jednoduché, ako to znie.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť