titulka-einstein
Jednohubky, Mýty, Osobnosti, Zaujímavosti

Je pravda, že Albert Einstein prepadol z matematiky alebo ide o mýtus?

Albert Einstein sa považuje za jedného z najvýznamnejších vedcov minulého storočia. Bol švajčiarsko-americký teoretický fyzik nemecko-židovského pôvodu a narodil sa 14. marca 1879 v meste Ulm v Nemecku. Zohral vo viacerých vedných odboroch významnú úlohu. Predložil teóriu relativity a významne prispel k rozvoju kvantovej mechaniky, štatistickej mechaniky a kozmológie.

Zaujímavosťou je, že hoci Einstein nikdy nerobil test IQ skóre, tak aj napriek tomu dnes vieme, že jeho IQ bolo okolo 160. K tomuto záveru sa dopracovali vedci potom, ako preštudovali jeho historické záznamy, prostredníctvom ktorých urobili odhad jeho IQ. Len pre zaujímavosť, takýchto ľudí s tak vysokým IQ, je na svete podľa odhadov len 0,2 % z celkovej populácie. Pre porovnanie, priemerný Slovák má IQ okolo 96 bodov. Ľudia s takýmito ukazovateľmi inteligencie zväčša nemajú problém dobre študovať na univerzitách, získavajú prácu v oblasti stredného manažmentu a iných špecializácií, ktoré si ale nevyžadujú výraznú duševnú námahu.

Einstein prepadol z matematiky. Je to pravda alebo mýtus?

Vráťme sa ale späť k téme. Pravdepodobne ste už počuli tvrdenie, že Einsteinovi matematika moc nešla. Alebo ste použili argument pred svojimi rodičmi, „Veď aj Einstein bol „päťkár““, keď ste dostali zlú známku v škole. Tvrdenie, že prepadol z matematiky, prevláda v mysliach mnohých dlhé desaťročia a pre mnohých ide o akúsi formu ospravedlnenia zlyhania, že aj keď človek zlyhá, tak tvrdou drinou sa môže stať aj napriek tomu expertom v predmetnej oblasti.

No pravdou je, že Einstein v skutočnosti nikdy z matematiky neprepadol a nemal s ňou ani problémy. Možno sa teraz pýtate, kde teda vznikol mýtus o tom, že matematika mu robila problém. Tento mýtus má pôvod v školskom systéme, v ktorom študoval. Ten bol totiž obrátený, kde „1“ znamenala to najhoršie hodnotenie, zatiaľ čo „6“ bolo niečo ako naša „1+“ alebo „1*“. Asi nikoho neprekvapí, že Einstein bol „šestkár“, vysvetľuje web history.howstuffworks.com.

Len pre zaujímavosť, čo sa týka iných predmetov, tak v nich síce nevynikal, ale bol skôr priemerný. To ale nebol prípad matematiky a fyziky, kde exceloval. Takže tvrdenie, že z matematiky prepadol, je jednoducho mýtus.

Mimochodom, vedeli ste, že Einstein počas druhej svetovej vojny zmenil jej priebeh? Napísal list vtedajšiemu prezidentovi USA, Rooseveltovi, na ktorého základe vznikol projekt Manhattan, výsledkom ktorého bola prvá atómová bomba. V liste, ktorý Einstein napísal spolu s Leo Szilardom, upozornili na to, že začiatkom roku 1939 nemeckí vedci Otto Hahn a Fritz Strassmann objavili štiepenie, čo vyvolalo obavy, že by Nemecko mohlo vyvinúť atómovú bombu skôr, než zvyšok sveta, čo by prevážilo misky váh na stranu Nemcov.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť