tepelne cerpadlo
Sponzorovaný obsah

5 mýtov o tepelných čerpadlách, s ktorými sa stretnete v roku 2023

Zisťujete, či je dobrý nápad zaobstarať si tepelné čerpadlo? Vedzte, že na internete môžete naraziť na celý rad mýtov. Výber piatich z nich sme si pre vás pripravili na nižšie uvedených riadkoch.

Tepelné čerpadlo je vhodné iba pre nové budovy

Tento zdroj tepla je možné si zaobstarať aj do existujúcej nehnuteľnosti. Zároveň, niektoré typy tepelných čerpadiel nevyžadujú zmenu vo vykurovacom systéme.

Tepelné čerpadlo je vhodné ako doplnkový zdroj tepla

Na tepelné čerpadlá dnes spoliehajú nemocnice, školy, vojenské objekty, nájdeme ich vo veľkých nákupných centrách, letiskách a pod. Tepelné čerpadlá typu vzduch/voda, zem/voda sú schopné vyrobiť dostatok teplej vody, je však nutné vybrať správny produkt. Áno, tepelné čerpadlá vzduch/vzduch nedokážu vyrobiť teplú vodu, zároveň ich výkon citeľne klesá s poklesom teplôt pod -7 °C, z tohto dôvodu sú dodávané s elektrokotlom, ktorý tepelným čerpadlám pomáha dodávať dostatok tepla aj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách.

Tepelné čerpadlá majú krátku životnosť

Ak sa pozrieme do Českej republiky, tam už majú skúsenosť s prevádzkou tepelného čerpadla starého cez 27 rokov. Pokiaľ si kúpite kvalitné tepelné čerpadlo, ktorému následne doprajete kvalitný servis, môžete sa tešiť, že vám nový zdroj tepla bude spoľahlivo slúžiť desiatky rokov. Zároveň, tepelným čerpadlám narozdiel od kotlov na tuhé palivá nehrozí zákaz používania.

Nie sú vhodné do všetkých lokalít

Tepelné čerpadlá využívajú na výrobu tepla energiu z vonkajšieho vzduchu či geotermálnej energie, obe tieto komodity sú k dispozícii v neobmedzenom množstve vo všetkých trvalo obývaných kútoch sveta. Na Slovensku tak nenájdete oblasť, v ktorej by tepelné čerpadlo nebolo možné použiť.

Tepelné čerpadlá sú drahé

Sú to práve tepelné čerpadlá zem/voda, čo je najefektívnejším (najlacnejším) zdrojom tepla vôbec. Toto pritom platilo aj v čase pred výrazným rastom cien elektriny, zemného plynu a pod. Aj keby sa ceny ostatných energetických komodít vrátili na úrovne pred rokom 2022, pozíciu tepelných čerpadiel to neohrozí. Áno, niektoré tepelné čerpadlá môžu vyžadovať vyššie investície na začiatku. Avšak, na obstaranie tepelného čerpadla možno získať dotáciu od štátu, ktorá počiatočnú investíciu výrazne znižuje.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť