sud s mrtvym papezom Formos
História, Zaujímavosti

Súd s mŕtvolou pápeža. Aj takéto temné okamihy sú súčasťou histórie katolíckej cirkvi

V 9. storočí sa katolícka cirkev ocitla v jednom z najťažších období svojej histórie. V tomto čase zomiera pápež Formos, v Ríme nastáva chaos a na pápežskú stolicu zasadá pápež Bonifác VI. Ten však nevládol ani tri týždne, keď zomrel a na pápežský stolec bol dosadený Štefan VI. Jeho nástup na trón katolíckej cirkvi bol poznamenaný násilnými konfliktami a politickým nepokojom, ktoré sužovali Rím. Pápež Štefan VI. sa narodil do panovníckeho rodu vojvodstva Spoleto, čo mu dalo istú dôležitosť a vplyv. Bojové frakcie rímskych aristokratických rodín a vládnucej šľachty v regiónoch Spoleto, Toskánsko, Benevento a Neapol trieštili katolícku cirkev na kusy.

Hneď po svojom nástupe na post hlavy západnej cirkvi v Ríme, sa Štefan VI. rozhodol konfrontovať nezhody a násilie, ktoré paralyzovali cirkev. Jeho prístup však nebol typickým pokusom o diplomatické riešenie konfliktov. Namiesto toho sa zapojil do násilných aktivít na potlačenie nepriateľov, uvádza Wikipedia.

Pápež Štefan VI. sa podujal súdiť mŕtvolu svojho predchodcu

Okrem toho, že sa pápež Štefan VI. snažil obnoviť jednotu katolíckej cirkvi, preslávil sa súdením a odsúdením svojho predchodcu, pápeža Formosa, no ten už nebol medzi živými. Dôvody tohto nezvyčajného postupu boli komplexné a obsahovali politické, mocenské a náboženské faktory.

Kadaverská synoda, tiež známa ako Synoda mŕtvych, bola kontroverznou udalosťou v dejinách Rímskej katolíckej cirkvi. Odohrala sa v roku 897 v Bazilike sv. Jána v Ríme a mala za následok nechutný a brutálny postih mŕtvoly pápeža Formosa, ktorý bol už sedem mesiacov mŕtvy.

Pápež Štefan VI. inicioval tento proces a obvinil Formosa z viacerých priestupkov vrátane krivej prísahy, ilegálneho nástupu na pápežský stolec a ilegálneho predsedania viacerým diecézam súčasne. Formosova mŕtvola bola exhumovaná a privedená na súd pred pápežský tribunál. Po procese bol Formos vyhlásený za vinného a jeho pápežstvo bolo spätne vyhlásené za neplatné. Jeho svätenia boli anulované a jeho 3 prsty, ktorými udeľoval svätenia, boli odrezané. Mŕtvola Formosa bola potom ťahaná rímskymi ulicami a nakoniec vrhnutá do rieky Tiber.

Toto strašidelné divadlo v Ríme spôsobilo, že ľudia začali mať negatívne názory na Štefana VI.. Telo Formosa sa objavilo na brehu rieky Tiber a hovorilo sa, že koná zázraky. Pápež Štefan VI. bol zbavený svojho postavenia, uväznený po verejnom povstaní a vo väzení zavraždený.

Nástupca pápež Teodor II. zorganizoval synodu, ktorá zrušila rozhodnutie kadaverskej synody, obnovila reputáciu Formosa a rozhodla, že jeho telo, ktoré bolo vybrané z Tiberu, bude opätovne pochované v Bazilike sv. Petra  a oblečené do pápežského rúcha. 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť