zakazane ovocie jablko
História, Jednohubky, Mýty, Zaujímavosti

Zakázané ovocie: Skutočne Adam a Eva ochutnali jablko v rajskej záhrade alebo išlo o iné ovocie? Toto ste asi nevedeli

Bez ohľadu na to, či ste veriaci človek alebo nie, tak ste pravdepodobne počuli príbeh o tom, ako Eva prvá žena, odtrhla v rajskej záhrade jablko a podelila sa o neho s Adamom, prvým mužom.

Príbeh, ktorý opisuje, ako si Eva a Adam dali zakázané jablko, vysvetľuje veľa o stave nášho sveta. Príbeh Adama a Eve a ich hriechu je v kresťanskej teológii často interpretovaný ako symbolický výjav ľudskej neposlušnosti voči Bohu a zrodu hriechu vo svete. No o čom presne je?

„Hriech prvého človeka“

Tento príbeh je často nazývaný aj ako „hriech prvého človeka“. Podľa neho boh stvoril Adama a Evu a umiestnil ich do Raja, ktorý bol rajskou záhradnou krajinou. V tomto raji im Boh dal slobodu a veľa darov, ale zároveň im aj zakázal jesť ovocie zo stromu poznania dobra a zla. Boh upozornil Adama a Evu, že ak toto ovocie ochutnajú, budú mať vedomosť o dobre a zle a budú musieť niesť dôsledky svojho činu. Následne si uvedomili svoju nahotu a vyrobili si šaty z figových listov, aby sa skryli, keď sa Boh k ním priblížil. Keď bol Adam konfrontovaný, povedal Bohu, že mu Eva dala ovocie na jedenie, a Eva povedala Bohu, že ju had oklamal, aby ho zjedla. Ako trest za ich neposlušnosť ich Boh vyhnal z raja.

Skutočne bolo zakázaným ovocím jablko?

Vráťme sa ale k úvodu a tomu, že je vysoko pravdepodobné, že aj vy ste počuli príbeh o tom, ako ochutnali jablko. No išlo skutočne o jablko? Možno vás to prekvapí, ale v skutočnosti nevieme, aké ovocie bolo hriešnym ovocím, ktoré zjedli, píše web compassion.com.

Ako vysvetľuje portál, tak kniha kníh, Biblia, v skutočnosti nespomína konkrétny druh ovocia, o ktorý išlo. Podľa všetkého išlo o chybu v preklade textu alebo o zámernú hru s týmito slovami, keď bola kniha preložená z hebrejčiny do latinčiny. Presnejšie povedané, latinské slovo pre „jablko“ je mālum, zatiaľ čo latinské slovo pre „zlo“ je mălum. Potom renesanční umelci ako Lucas Cranach starší namaľovali Adama a Evu v záhrade s jablkami, čím podporili myšlienku, že zakázané ovocie je jablko.

Historici dnes špekulujú, aké ovocie mohli zjesť. Niektorí tvrdia, že išlo o granátové jablko, mango, figu, hrozno, citrón, hrušku a ďalšie, no pravdepodobne sa to nikdy so 100%-istotou nedozvieme, čo to bolo vzhľadom na to, že v pôvodnom texte knihy bol použitý pojem, ktorý sa používa ako všeobecný výraz pre ovocie. No zaujímavosťou je, že ranokresťanské umenie zobrazuje Pád človeka podľa figy.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť