stary pes
Zaujímavosti, Zvieratá

Ani zďaleka už neplatí, že jeden psí rok sa rovná siedmim ľudským. Koľko ľudských rokov teda má váš pes?

Od 50. rokov 20. storočia bol medzi majiteľmi psov populárny spôsob výpočtu veku psov v ľudských rokoch, pri ktorom sa tvrdilo, že jeden psí rok je ekvivalentom siedmich ľudských rokov. Aj keď tento vzorec prežil dlhú dobu, realita je o niečo zložitejšia. Napriek tomu sa stále mnoho ľudí týmto prepočtom riadi, informuje stránka Amerického kynologického klubu.

Existuje niekoľko vysvetlení, ako sa tento vzorec dostal do povedomia verejnosti. Jedným z nich je, že pomer 7:1 sa zdá byť založený na štatistike, ktorá ukazuje, že ľudia sa dožívajú približne 70 rokov, zatiaľ čo psi majú priemernú dĺžku života okolo 10 rokov.

Veterinár William Fortney z Kansas State University však tvrdí, že ide o marketingový trik a vysvetľuje: „Bolo to myslené spôsobom, ako verejnosti priblížiť, ako rýchlo ich pes starne v porovnaní s človekom, najmä z hľadiska zdravia. Malo to povzbudiť majiteľov psov, aby svojich miláčikov prinášali aspoň raz do roka na veterinárnu prehliadku.“

Je však dôležité poznamenať, že rýchlosť starnutia psa sa líši v závislosti od jeho veľkosti, rasy a individuálnych faktorov. Vedci vypracovali rôzne spôsoby, ako presnejšie určiť vek psov, ktoré tieto rozdiely zohľadňujú, vysvetľuje portál akc.org.

Ako zistiť vek psa v ľudských rokoch?

Vedci dlhodobo diskutovali o tom, ako presne vypočítať vek psa v porovnaní s vekom človeka.

Americká veterinárna lekárska asociácia, skrátene aj AVMA vydala nové usmernenia, ktoré podrobnejšie rozdeľujú vek psov a ich vzťah k veku človeka. AVMA uviedla, že prvý rok života stredne veľkého psa sa rovná približne pätnástim ľudským rokom. To znamená, že pes sa vyvíja rýchlejšie v mladšom veku. Druhý rok života psa sa potom približuje k deviatim ľudským rokom. A od tohto bodu každý ľudský rok pre psa znamená približne štyri až päť psích rokov.

Inými slovami, ak chcete vypočítať hrubý odhad toho, ako starý je váš pes, tak postupujte tak, že v prvom roku jeho života, dosiahne približne 15 rokov. V druhom roku jeho života, zostarne o ďalších 9 ľudských rokov. Následne, každý ďalší rok, je pre neho štyri až päť ľudských rokov. Treba ale uviesť, ide o veľmi hrubý odhad.

Samotné určenie presného vzťahu medzi vekom psa a vekom človeka je však komplikované. Existuje mnoho faktorov, ktoré treba zohľadniť a preto nie je možné poskytnúť presné čísla. AVMA zdôrazňuje, že mačky a malí psi sa považujú za starších vo veku siedmich rokov, hoci majú stále veľa energie a života v sebe. Naopak, psy väčších plemien majú tendenciu mať kratšiu životnosť v porovnaní s menšími plemenami a sú často klasifikované ako seniori už vo veku 5 až 6 rokov.

V praxi to znamená, že psi starnú rýchlejšie ako ľudia. Ako príklad môžeme uviesť nemeckú dogu, veľké plemeno psov. Jej priemerná dĺžka života je medzi 7 až 10 rokmi. To znamená, že štvorročná doga by mala mať v ľudských rokoch už 35 rokov. Treba si však uvedomiť, že tieto údaje sú hrubými odhadmi, pretože pri vypočítavaní veku psov nie je jednoduché získať spoľahlivé štatistiky. Existujú však tri hlavné zdroje, na ktoré sa veterinári a vedci spoliehajú. Patria sem spoločnosti poisťujúce domáce zvieratá, prieskumy chovateľských klubov a veterinárne nemocnice.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť