pes priatel cloveka
Ľudské telo, Veda a technika, Zvieratá

Vlastnenie psa v neskorom veku pomáha veľkej skupine ľudí spomaliť nástup závažnej choroby

Nie je žiadnym tajomstvom, že ako nám pribúdajú roky, tak sa to odzrkadľuje nielen na našej fyzickej kondícií, ale aj na mozgu. Zhoršujú sa nám kognitívne funkcie.

Štúdia publikovaná v JAMA Network Open odhalila zaujímavé zistenie, ako osamelým starším ľuďom, môže vlastnenie psa pomôcť spomaliť nástup demencie či úbytok kognitívnych schopností. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o mentálne procesy, ktoré umožňujú nám, ľuďom, vnímať, myslieť, rozumieť a spracovávať informácie.

Publikovaná práca sledovala takmer 8-tisíc ľudí vo veku nad 50 rokov, pričom ich priemerný vek bolo 66 rokov, ako vlastníctvo psa ovplyvňuje ich kognitívne schopnosti. 35 % účastníkov expertimentu vlastnilo domáce zvieratá a 27 % žilo osamote.

Rozmýšľate, že si zaobstaráte psíka? Ak áno, tak s tým dlho neváhajte!

Ak patríte do tejto kategórie ľudí a zvažujete, či si zaobstaráte štvornohého priateľa, tak vedzte, že je to dobrý nápad. Budete mať nielen verného priateľa, ale poďakuje vám aj váš mozog, ktorý bude zdravší. Vedci z univerzity Sun Yat-sen v Guangzhou zistili, že vlastníctvo psa v zrelom veku, môže pomôcť spomaliť nástup demencie. Podľa výsledkov štúdie, vlastníctvo domáceho maznáčika spôsobilo rozdiel vo verbálnej pamäti a plynulosti medzi dospelými, ktorí žili sami.

Profesor Ciyong Lu uviedol, že pomalšia miera klesajúcej verbálnej pamäte a plynulosti bola prítomná u tých, ktorí žili sami a mali psa v porovnaní s tými, ktorí žili sami a bez psa. Rovnako treba uviesť, že v prípade ľudí, ktorí žili napríklad v páre, teda nežili osamote, neboli pozorované žiadne signifikantné rozdiely v kognícii a to bez ohľadu na to, či mali alebo nemali domáceho miláčika. Inými slovami, osamelým ľuďom psy ponúkali impulzy, ktoré im pomáhali udržiavať sa dlhšie fit, zatiaľ čo ľudia, ktorí žili osamote, tieto impulzy, ktoré by ich držali dlhšie zdravými, nemali.

Nuž, ak žijete osamelý život, prípadne máte v rodine niekoho, kto je sám, tak možno je na čase, aby ste mu zaobstarali štvornohého kamaráta.  Mimochodom, vedeli ste, že psy dokážu čítať emócie ľudí?

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť