pitie alkoholu a pocit zahriatia
Ľudské telo, Veda a technika

Ak prestanete piť alkohol, zlepšia sa vám kognitívne funkcie. Pozrite sa, ako dlho musíte nepiť, aby ste pocítili zmeny!

Dnes vieme, že alkohol má negatívne dopady na naše zdravie. Nedávno sme sa venovali téme, čo sa stane s vašim telom, ak si človek dá od alkoholu pauzu 30 a viac dní. Rovnako sme sa venovali aj téze, čo sa deje v mozgu, keď pijeme alkohol. Výsledkom je, že sa nám scvrkáva mozog a to doslova. No to nie je jediný dopad na naše telo a orgány.

Ako takou dobrou správou je, že ak prestaneme piť alkohol, tak vieme zvrátiť to najhoršie. Portál iflscience.com upozorňuje na štúdiu, ktorá odhalila, že už po pár týždňoch, ako si dáme pauzu od alkoholu, sa nám náš mozog poďakuje.

Zlepšenie pocítite rýchlejšie, než si myslíte

Výsledky práce vedcov sľubujú nádej pre ľudí, ktorí majú problém s konzumáciou alkoholu a rozhodnú sa s tým dačo spraviť. Dôvodom je, že pozitívne zmeny pocítia oveľa skôr, než si myslia. Len pár týždňov totiž trvá, ako prestanú piť alkohol, že pocítia zlepšenie kognitívnych funkcií. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide poznávacie schopnosti. Inými slovami, ide o schopnosti ako sa napríklad učiť nové informácie, myslieť, rozmýšľať, uvažovať, usudzovať, prepájať súvislosti a podobne.

Problémom pri pravidelnej konzumácii alkoholu je, že ľudia si vytvárajú odolnosť voči účinkom tohto nápoja, čo v konečnom dôsledku vedie k zvyšovaniu dávok, aby dosiahli rovnaký alebo podobný účinok. Rovnaký platí rovnica, že so zvyšovaním dávok alkoholu, sa postupne zhoršuje aj naša pamäť a ďalšie funkcie mozgu. Konzumácia alkoholu totiž narúša komunikáciu medzi neurónmi, no môže tiež zmeniť ich štruktúru. Rovnako dochádza k narúšaniu správneho chodu časti mozgu, ktorý sa volá hipokampus. Táto časť mozgu sa podieľa na schopnosti pamäť si veci.

Ako dlho trvá, kým sa vám zlepšia kognitívne funkcie?

Výskumníci v publikovanej štúdii sledovali 32 ľudí, ktorí vo veľkej miere konzumovali alkohol. Účastníci experimentu boli zároveň podrobení testovaniu, pri ktorom zisťovali poškodenie mozgu alkoholom ešte predtým, ako riadne začal samotný experiment. Vedci následne účastníkov tohto výskumu odstavili od príjmu alkoholu a sledovali, čo sa deje s ich mozgom a kognitívnymi funkciami. Ukázalo sa, že 63% ľudí zaznamenalo zlepšenie kognitívnych schopností už po 18 dňoch!

Vedci v publikovanej práci ale priznávajú, že nezohľadnili ďalšie látky, ktoré môžu vplývať na kogníciu. Išlo napríklad o užívanie nikotínu. No napriek tomu ich výsledky práce sú svetielkom nádeje pre ľudí, ktorí konzumujú alkohol vo zvýšenej miere, že zmeny k lepšiemu, ak prestanú piť alkohol, nastanú pomerne rýchlo.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť