zlata rybka
Zaujímavosti, Zvieratá

Môže sa ryba utopiť vo vode? Odpoveď na túto otázku je pomerne komplikovaná

Určite ste sa už niekedy ponárali vo voda a snažili ste sa zadržať dych čo najdlhšie, no po pár desiatkach sekúnd ste sa vynorili a lapali ste po dychu. Bežný človek už po približne 30 sekundách až 1,5 minúte bez kyslíku stratí vedomie. Po troch minútach dochádza k trvalému poškodeniu mozgu. Približne po 5 minútach bez kyslíka, by bol s nami amen.

Nedávno sme si vysvetlili, že aj ryby potrebujú kyslík na to, aby prežili. Podrobne sme sa pozreli, ako ho získavajú a spracovávajú. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, či sa môže ryba utopiť? Na túto tému sa bližšie pozrel portál boatsafe.com.

Môže sa ryba utopiť vo vode?

Väčšine z nás si spája kyslík s plynom, no ako sme si nedávno vysvetlili, prítomný je aj vo vode, ale v oveľa menšom množstve. A rovnako ako my, ryby ho potrebujú k životu, len ho prijímajú a spracovávajú odlišným spôsobom. Často sa stáva, že sa slová „utopiť“ a „udusiť“ zamieňajú, aj keď majú odlišné významy. „Utopiť sa“ sa používa na označenie smrti v dôsledku nedostatku kyslíka v dôsledku vdýchnutia vody, čo sa zvyčajne stane pri ponorení do vody. „Udusiť sa“ znamená zomrieť kvôli nedostatku vzduchu alebo neschopnosti dýchať. Ryba sa preto technicky nemôže utopiť vo vode, no môže sa udusiť.

Ryby dostávajú kyslík cez vodu a môžu ochorieť, ak voda, ktorá ich obklopuje, nie je dostatočne okysličená. A hoci ryby nemajú pľúca ako my, aby mohli dýchať, tak majú žiabre, ktoré ich nahrádzajú. Ich dýchací systém je prispôsobený na získavanie kyslíka z vody, čo im umožňuje normálne dýchať vo vode. Preto je pre ryby prirodzené a nevyhnutné žiť vo vodných prostrediach, a nepotrebujú dýchať vzduch ako väčšina iných živočíchov. Utopenie je preto termín, ktorý sa v prípade rýb nepoužíva, pretože ryba môže v normálnych podmienkach vo vode dýchať a prežiť.

Ryby dýchajú absorbovaním kyslíka z vody cez žiabre. Ak sú však žiabre poškodené alebo sa voda cez ne nemôže pohybovať, ryba sa môže udusiť. Znamená to, že sa neutopia, pretože vodu nevdychujú, ale umierajú na nedostatok kyslíka. Ďalším možným spôsobom, ako sa môžu udusiť je, keď ich rybári chytia do pasce, napríklad sietí, a nemôžu sa pohybovať. Niektoré druhý rýb musia byť totiž neustále v pohybe, aby prúdila voda cez ich žiabre, vysvetľuje portál livescience.com. V inom prípade nedokážu prijímať kyslík, čo znamená, že sa udusia.

K poškodeniu žiabier, pomocou ktorých dýchajú, môže dôjsť ale aj z viacerých iných dôvodov. Napríklad, ak sa chytia na nevhodný rybársky háčik, tak môže dôjsť i k ich poškodeniu. Choroba je tiež možnou príčinou udusenia. Mikroorganizmy, hlavne baktérie, sa môžu prichytiť na žiabre a spôsobiť ich zablokovanie, čím nedokážu správne filtrovať kyslík z vody alebo ich môžu poškodiť do takej miery, že prestanú fungovať. Môžeme si pod tým predstaviť respiračné choroby, ktoré trápia ľudí.

Ak by vás zaujímalo, koľko rýb ročne umrie na udusenie, tak neexistujú žiadne exaktné čísla. No zapletenie sa do sietí či iných prekážok, ročne zabije okolo 300 000 veľrýb, delfínov a sviňúch, odhaduje Medzinárodná veľrybárska komisia.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť