pes jedlo
Zaujímavosti, Zvieratá

Ktorými potravinami môžete svojmu psovi uškodiť alebo mu dokonca privodiť smrť? Niektoré vás prekvapia

Odolať prosebnému pohľadu psa je častokrát ťažké a veľakrát sa zľutujeme v domnienke, že malý kúsok našej večere mu nemôže predsa uškodiť. V podstate je tomu tak, no treba byť veľmi opatrný, pretože aj malé množstvo niektorých potravín môže nášmu psovi vážne uškodiť.

Podľa veterinárnej odborníčky Cailin Heinze z Cummings School of Veterinary Medicine na Tufts University existujú potraviny, ktoré sú bezpečné pre ľudí, ale toxické pre psov, informuje web animals.howstuffworks.com.

Medzi takéto potraviny patrí napríklad čokoláda, makadamové orechy a avokádo. Avokádo obsahuje perzín, ktorý je pre ľudí v poriadku, ale aj malé množstvo tejto zlúčeniny môže psom spôsobiť zvracanie alebo hnačku.

Ďalším nebezpečným jedlom je hrozno a hrozienka. Tieto potraviny sú pre psov jedovaté a ich konzumácia môže spôsobiť zlyhanie obličiek. Ak váš pes skonzumuje hrozno alebo sušené hrozienka, je dôležité vyvolať zvracanie čo najskôr.

Cibuľa, cesnak a pažítka sú ďalšie potraviny, ktoré by sa nemali psom podávať. Tieto potraviny môžu zabiť červené krvinky a spôsobiť psom anémiu. Bez ohľadu na to, či sú tieto ingrediencie v prášku, surové, varené alebo dehydrované, ich konzumácia môže spôsobiť otravu. Preto je dôležité udržiavať psov mimo dosahu týchto potravín.

Ďalším nevhodným jedlom sú makadamové orechy, ktoré sa často nachádzajú v pečive, sušienkach a rôznych sladkostiach. Aj malé množstvo týchto orechov môže psom spôsobiť zvracanie, hnačku, slabosť, horúčku, triašku či dokonca depresiu.

Aj malé množstvo týchto potravín či nápojov môže mať pre psov fatálne následky

Okrem vyššie uvedených potravín existujú aj ďalšie, ktoré patria na zoznam nevhodných pokrmov pre našich psích spoločníkov. Patrí sem čokoláda, surové vajcia, alkohol, vlašské orechy, xylitol a kofeín.

Čokoláda je známa tým, že obsahuje metylxantíny, ako je teobromín, ktoré sú pre psov toxické. I malé množstvo čokolády môže u psov spôsobiť hnačku a zvracanie, zatiaľ čo väčšie množstvo môže viesť k záchvatom, nepravidelnej činnosti srdca a dokonca aj k smrti. Preto by sa mala čokoláda uchovávať mimo dosahu psov.

Podobne ako čokoláda, aj surové vajcia by mali byť pre psov zakázanou potravinou. Aj keď surové vajcia nie sú nevyhnutne toxické, existuje riziko otravy potravou. Veterinári väčšinou neodporúčajú podávať surové vajcia psom, no varené vajcia sú pre nich bezpečnou pochúťkou.

Alkohol je pre psov rovnako nebezpečný ako pre ľudí, avšak u psov je potrebné oveľa menšie množstvo na vznik problémov. Aj malé množstvo alkoholu môže spôsobiť u psov zvracanie, hnačku, problémy s dýchaním, kómu a v extrémnych prípadoch aj smrť. Preto by psy nemali mať prístup k alkoholu v žiadnej forme.

V prípade vlašských orechov nejde o samotný orech, ale o potenciálne toxickú pleseň, ktorá sa môže na škrupine orechov nachádzať. Táto pleseň je silným neurotoxínom a môže spôsobiť u psov trasenie a záchvaty.

Xylitol je umelé sladidlo, ktoré sa používa v niektorých potravinách, ako je pečivo, arašidové maslo, cukríky a žuvačky. Pre psov je xylitol veľmi nebezpečný, pretože sa rýchlo vstrebáva do krvného obehu a spôsobuje uvoľňovanie veľkého množstva inzulínu z pankreasu. To môže viesť k rýchlemu poklesu hladiny cukru v krvi a môže ohroziť pečeňovú funkciu.

Kofeín je ďalšou látkou, ktorú by sme nemali podávať psom. Obsahuje ho káva, cola, energetické nápoje, čaj a dokonca aj niektoré druhy zmrzliny a nápojov s príchuťou kávy. Kofeín môže spôsobiť vážne problémy u psov, vrátane smrti. Aj malé množstvo kávy, ktorá sa rozliala na podlahu, by sa nemala k psovi dostať.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť