zadrziavanie prdov
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Koľkokrát si človek prdne v priebehu dňa v priemere, a prečo niekto prdí viac než druhý?!

Pravdepodobne sa vám už stalo, že ste ocitli v situácii, kedy ste si potrebovali prdnúť, no nemohli ste. Nedávno sme sa venovali téme, či je nebezpečné zadržiavať prdy. Odpoveď je, že vo svojej podstate to nie je nebezpečné, ale môžete sa stretnúť s bolesťami brucha, pocitu nafukovania či nekomfortu. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, koľkokrát si človek v priemere v priebehu dňa „odfúkne“? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie.

V prvom rade si je dôležité uvedomiť, že hoci je to téma, o ktorej neradi hovoríme a cítime sa pri nej trápne, tak je to prirodzený proces. Rovnako treba povedať, že ak zadržiavate prdy, tak skôr či neskôr sa dostanú von. Možno ste to nevedeli, ale časť prdov môže vyjsť von aj cez ústa. Deje sa to preto, že ak ich zadržiavate, tak časť z nich sa vstrebe a je absorbovaná do krvného systému tela a neskôr sa vylúčia pľúcami (cez dýchanie). No treba doplniť, že väčšina prdov sa dostane von pôvodnou cestou ako mali v pláne, teda cez konečník.

Čo spôsobuje, že prdíme?

Ako sa hovorí, to čo jeme „to aj sme“. Platí to aj o prdoch. Tie vznikajú z viacerých dôvodov. Jedným z nich môžu byť potraviny, ktoré konzumujeme. Napríklad fazuľové a hrachové strukoviny, kapusta, brokolica, čerstvé mlieko, pivo no i sladkosti s umelým sladidlom, môžu spôsobovať, že budeme častejšie prdieť, než je bežné. No to nie je jediný dôvod. K plynatosti prispieva aj to, že prehĺtame vzduch. Odborne sa tento fenomén nazýva aerofágia. Každé sústo jedla a každý dúšok tekutiny dodáva do nášho čreva niekoľko mililitrov vzduchu, ktorý sa neskôr musí dostať von.

Mimochodom, ak by ste nevedeli, tak hlavnými zložkami prdov sú dusík (približne 78 %), kyslík (približne 20 %), oxid uhličitý (približne 1 %) a malé množstvá iných plynov ako vodík, metán a sírovodík. Zápach prdov je zvyčajne spôsobený prítomnosťou sírovodíku (H2S) a iných sírových zlúčenín. Tieto zlúčeniny môžu vzniknúť pri rozklade niektorých potravín v tráviacom trakte.

Koľko prdov teda vypustí človek denne

Vráťme sa ale späť k téme, koľko prdov denne vypustí v priemere bežný človek. Nuž, začneme najprv objemom. Priemerný človek prostredníctvom vetrov vypustí do ovzdušia 500 a 1500 cm3 plynov za deň. Niektoré zdroje ako je napríklad medicalnewstoday.com, hovoria až to môže byť až 1800cm3. No treba uviesť, že ide o priemerné hodnoty. Samozrejme, na „jedenkrát“ by to bolo pomerne veľa. Utekanie plynu je normálne a každý človek to robí v priemere denne 10 až 25-krát (+− 5 až 10 prdov v závislosti od zdroja) a to vedome alebo nevedome.

Čo spôsobuje, ak prdíme viac a ako to môžeme zmeniť?

Keď človek prdí viac, tak to môže naznačovať, že by sme mali upraviť našu stravu. Niektoré potraviny môžu spôsobiť väčšiu tvorbu plynu v tráviacom trakte. Napríklad strava bohatá na vlákninu, fazuľa, kapusta, cibuľa a iné plodiny môžu spôsobiť nadmernú tvorbu plynu. Ak máte problémy so strávením laktózy, mali by ste sa vyhnúť mliečnym výrobkom obsahujúcim túto zlúčeninu alebo užívať enzýmy laktázy, ktoré pomáhajú tráviť laktózu. Rovnako to môže značiť, že trpíme nadmerným prehĺtaním vzduchu, alebo že máme tráviace problémy. Pomalšie jedenie a dôkladné žuvanie potravy môže znížiť množstvo vzduchu, ktorý prehltneme počas jedenia. No niekto prdí výrazne viac aj keď je v strese alebo prežíva úzkosti. V niektorých prípadoch častejšie prdenie môže byť spojené s niektorými tráviacimi ochoreniami alebo zdravotnými problémami, a preto by malo byť konzultované s lekárom.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť