skratka OK
Zdroj: Vedelisteze.sk
Fakty, Jednohubky, Zaujímavosti

Skratku „OK“ používame všetci, no len málokto vie, čo pôvodne znamenala, keď vznikla

Pravdepodobne aj vy poznáte desiatky skratiek, respektíve si to myslíte, že ich poznáte. Nedávno sme sa pozreli na notoricky známu skratku „SOS“, čo znamená. Väčšina ľudí si myslí, že ide o odvodeninu od slov „Save our Souls“, teda Zachráň naše duše. V skutočnosti ale táto skratka nič neznamená. Ide len o skratku, ktorá mala nahradiť vizuálny tiesňový signál a aby bola viac „atraktívnou“ a jednoduchšou, ako boli iné skratky s rovnakým významom.

Jedna z ďalších skratiek, o ktorej si určite myslíte, že viete, čo znamená, je „OK“. Ide o skratku, ktorú dnes používame na vyjadrenie súhlasu s niečím.

Čo znamená skratka „OK“?

Začnime tým, kedy bola táto skratka prvýkrát použitá. Vedzte, že na svete je oveľa dlhšie, ako ste vy. Po prvýkrát bola použitá ešte v prvej polovici 19. storočia a to konkrétne v roku 1839 a to v novinách Boston Morning Post. Nebola ale použitá v tom významne, ako ju používame dnes. Mala skôr nádych humoru, než vážnosti.

Vznikla ako humorná skratka pre „oll korrect,“ čo bola zámerná nesprávna verzia „all correct“ (všetko v poriadku). Táto skratka sa neskôr uchytili medzi mladými a hlavne vzdelanými ľuďmi v priebehu storočia, ktorí vymýšľali obdobné skratky.

Skratka takmer „neprežila“

Zaujímavosťou ale je, že táto skratka, hoci sa neskôr stala populárnou a to až natoľko, že prežila do dnes a kľudne môžeme povedať, že je jednou z najpoužívanejších na svete, tak nemuselo tomu tak byť. Mohla upadnúť do zabudnutia, ak by ju v prezidentskej kampani v roku 1840 nepoužil Van Buren, rodák z mesta Kinderhook v New Yorku, ktorý získal prezývku „Old Kinderhook“, približuje web The HISTORY Channel. Tím jeho podporovateľov vytvoril slogan „Old Kinderhook is OK,“ čo znamenalo, že všetko je v poriadku s Old Kinderhookom.

Poznáme aj ďalšie vysvetlenie, ktoré opisuje pôvod skratky

Táto notoricky známa skratka má ale rôzne teórie o svojom pôvode. Čerešničkou na torte ale je, že mnoho ľudí verilo, že skratka „O.K.“ je odvodená od mena Orrin Kendall. Pýtate sa prečo? Išlo o výrobcu keksov, ktoré boli neskôr populárne medzi americkými vojakmi. Tieto sucháre boli známe ako „O.K. Biscuits“. Tieto kekse boli známe svojou dlho trvanlivosťou a spoľahlivosťou, že sú v poriadku. Ide však len o teóriu, ktorá sa nikdy nepodarilo verifikovať, že tu vznikla známa skratka, ktorú používame aj dnes.

V každom prípade ale, skratka „OK“, ako vyššie uvádzame, bola podľa aktuálnych vedomostí po prvýkrát použitá už v spomínaných novinách. Môžete teda tvrdiť, že vznikla v roku 1839.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť