modre oci
Fakty, Jednohubky, Zaujímavosti

Toto je 10 najznečistenejších riek na svete, zastúpenie má aj Európa

Ničíme naozaj všetko…

Keď hovoríme o riekach, hovoríme o jedných z najvýznamnejších vodných útvarov na planéte. Ponúkajú vodu na pitie, slúžia na dopravu a využívame ich aj na zavlažovanie. Napriek tomu, že by sme si ich mali vážiť, je situácia celkom iná. Sú znečistené, plné odpadu a škodlivých látok. Tu je zoznam 10 najznečistenejších riek na svete, niektoré z nich vás možno prekvapia.

10. Rieka Mississippi, USA

Rieka Mississippi je jednou z najväčších riek na svete. Slúži mnohým oblastiam Spojených štátov a v jej okolí je mnoho úrodných údolí. Avšak, rieka je práve preto znečistená poľnohospodárstvom, a tiež priemyselným odpadom. Je desiata na tomto zozname.

9. Rieka Sarno, Taliansko

Táto rieka je považovaná za najviac znečistenú v Európe, vzhľadom na to, že obsahuje mnoho toxínov pochádzajúcich z poľnohospodárskych a priemyselných odpadov. V rieke kvôli toxínom už takmer nič nežije.

8. Rieka Marilao, Filipíny

Táto rieka preteká hlavným mestom Filipín (Manila), rafinérsky priemysel na nej zanechal veľkú stopu a urobil z nej jednu z najviac znečistených na svete. Má vysoký obsah kadmia, niklu, zinku a pod.

7. Žltá rieka, Čína

Žltá rieka v Číne je šiestou najväčšou na svete. V roku 1996 mala 4,29 miliardy ton odpadu a toto číslo stúpa každým dňom.

6. Rieka Jordán, Izrael

Pre rieku Jordán získali aktivisti veľa pomoci od vlády Jordánska a Izraela, ale je stále vo veľmi zlom stave, a to aj napriek jej náboženskému pozadiu.

5. Rieka Yamuna, India

Rieka Yamuna je prítokom rieky Gangy a jedným z hlavných zdrojov vody pre celú Indiu. Rieka bola ešte nedávno pod dozorom za to, že je v nej príliš veľa nežiaducich látok, akými sú pesticídy, hnojivá a insekticídy, ktoré robia vodu v rieke nevhodnou pre ľudskú spotrebu.

4. Rieka Buriganga, Bangladéš

So 4500 tonami odpadu, ktoré prichádzajú denno denne do tejto rieky je Buriganga najviac znečistenou riekou v Bangladéši. Rieka je plná tiel zvierat a dokonca aj ľudí, a preto je veľmi jedovatá pre ľudskú spotrebu.

3. Rieka Matanza-Riachuelo, Argentína

Táto rieka je jednou z najviac znečistených vodných útvarov na celom svete. Má najvyššiu koncentráciu chemických látok pochádzajúcich z priemyslu a fariem okolo nej. Z vody vychádza nepríjemný zápach a nie je v nej takmer žiaden život.

2. Rieka Ganga, India

Táto rieka je ďalšou, ktorá trpí napriek prepojeniu s náboženstvom. Je paradox, že posvätná rieka je natoľko znečistená. Napriek tomu sa v nej ľudia často kúpu, aj keď choroby hrozia už aj tým, ktorí bývajú popri nej.

1. Rieka Citarum, Indonézia

Táto rieka v Indonézii obsahuje 100-krát viac ortuti, ako je právne prípustné. Je tiež naplnená plastmi a inými materiálmi, ktoré v niektorých úsekoch úplne prekrývajú vodu. Obsahuje tiež chemické látky z priemyselných procesov.

Najväčšiu čiastku majú na znečistení veľké spoločnosti, avšak aj obyvatelia miest. Často to nie je len tým, že človek vyhodí odpad priamo do rieky. Stačí, ak niečo zahodí len tak na cestu a vietor to donesie až k neďalekému vodnému toku. Avšak, ani kôš nemusí znamenať to najlepšie riešenie, keďže smetiská sú tiež jedným z veľkých problémov. Možno sa stačí zamyslieť, ako nehromadiť toľko odpadu a minimalizovať ho. Dnes je mnoho alternatív a možností, stačí len otvoriť oči a starať sa.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť