modre oci
Nezaradené

Úžasné fotografie doteraz nekontaktovaného domorodého kmeňa v Amazónii, ktorý pravdepodobne zanikne

V oblasti brazílskej Amazónie bol len nedávno z leteckej perspektívy nafotený kmeň bez akéhokoľvek kontaktu s vonkajším svetom. Žiaľ, obklopujú ho baníci. Pokiaľ pred zásahom týchto ľudí zvonku nebude chránený, už čoskoro môže čeliť vyhynutiu.

Fotografia vznikla z vládneho lietadla počas prehľadávania oblasti práve kvôli nelegálnym ťažbám. Pospolitá štruktúra zvaná yano je súčasťou teritória domorodého kmeňa Yanomamiov. Podľa Survival International obýva oblasť približne 22 000 ľudí, ktorí sú súčasťou viacerých menších spoločností. V rámci štruktúr ako spomínané yano žije približne 100 ľudí a vnímajú sa navzájom ako rodina.

content-1479827837-guilherme-gnipper-1302-original-original-originalimg: iflscience.com

Momentálne sú však domorodí obyvatelia vystavení riziku, najmä zo strany takmer 5 000 baníkov. Samotná história je totiž dôkazom toho, že pokiaľ sa títo obyvatelia dostanú do kontaktu s vonkajšou verejnosťou, postihnú ich rôzne choroby, ku ktorým si nedokázali vytvoriť imunitu. Okrem toho sa stretávajú aj s násilím.

Podľa správy ešte z tohto roku trpelo približne 90 % domorodcov v oblasti Brazílie otravou z ortute, čo bolo dôsledkom nelegálnej ťažby v dažďovom pralese.

content-1479827863-guilherme-gnipper-1334-2-original-original-originalimg: iflscience.com

Keďže línia medzi tým vonkajším a vnútorným domorodým sa stále zmenšuje, vlády daných oblastí by mali v tomto prípade zasiahnuť čo najskôr.

Podľa riaditeľa Survival International Stephena Corryho sú tieto fotky dôkazom, že ešte stále existujú doteraz nepoznané kmene. „To nie sú divosi ale komplexné spoločnosti, ktorých práva musíme rešpektovať.“ Zároveň vznáša varovanie pre vládnych predstaviteľov a tvrdí, že ak ich oblasť neochránia, kmene sa dožijú katastrofy.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť