modre oci
www.instantstreetview.com
Fakty, Jednohubky, Zaujímavosti

Poznáte slovenský paradox okresu Ilava?

Na Slovensku máme 79 okresov a 71 okresných miest (Bratislava má 5 mestských okresov, Košice 4 plus okres Košice – okolie). Samozrejme najčastejšie sú okresnými mestami v našej vlasti väčšie mestá. Nájdu sa však aj výnimky, ako napr. Poltár, Sobrance či Gelnica (okolo 6 000 obyvateľov). Najmenším okresným mestom v našej krajine je ale Ilava, ktorá má cca 5 500 obyvateľov.

Od 1.1.2016 je v SR dokopy 140 miest. Zhruba každé druhé mesto v našej krajine je teda okresné. Spomedzi tých, ktoré ale štatút okresného mesta nemajú, patria medzi najväčšie Šamorín (13 tis.), Handlová (17 tis.) a Dubnica nad Váhom (24,5 tis.).

A práve tu je ten paradox. Akiste už viete, kam týmito nudnými štatistikami mierime: V okrese najmenšieho okresného mesta na Slovensku (Ilava), sa nachádza naše najväčšie mesto, ktoré okresom „nedisponuje“ (Dubnica nad Váhom). A ešte aj ďalšie mesto v okrese je väčšie ako samotná Ilava – Nová Dubnica (11 tis.).

Dubnica nad Váhom má takmer 5-krát viac obyvateľov ako Ilava, napriek tomu sídlo okresu pre takmer 25-tisícové mesto je maličká Ilava. Faktom je dokonca aj to, že na Slovensku je počtom obyvateľov sedem menších okresov ako má samotná Dubnica (Medzilaborce, Turčianske Teplice, Banská Štiavnica, Stropkov, Poltár, Krupina a Sobrance).

Ostáva nám ešte vysvetliť, prečo tomu tak je. Nie sme žiadni mocipáni, ktorí si sadli za stôl a pričinili sa niekedy o územné rozdelenie Slovenska. Aj preto môžeme iba teoretizovať. V roku 1930 mala Dubnica nad Váhom (vtedy len Dubnica) menej ako 2,5 tis. obyvateľov. Prikláňame sa teda k názoru, že Ilava bola už od dávnych čias centrom spoločenského a kultúrneho diania tohto regiónu.

Okres Ilava existoval už ako súčasť Trenčianskej župy  v čase pred prvou svetovou vojnou. Existoval aj v medzivojnovom období a pár rokov aj počas druhej československej republiky. Od roku 1960 po 1996 bol súčasťou okresu Považská Bystrica, no po následnom novom územnom usporiadaní pribudol na mapu opäť.  Za čias komunizmu najmä vďaka Závodom Ťažkého Priemyslu Dubnica nad Váhom Ilavu niekoľkonásobne prerástla, napriek tomu sa hlavné sídlo okresu sústredilo opäť do malej, v minulosti oveľa dôležitejšej Ilavy.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť