rezim lietadla
Zaujímavosti

7 zaujímavostí o lietaní, o ktorých ste možno nevedeli!

Bez ohľadu na to, že lietanie patrí medzi najbezpečnejšie spôsoby prepravy, asi každý, kto už aspoň raz letel, sa zamyslel nad najhoršímí možnými scenármi, ktoré by sa mu počas letu mohli prihodiť. Ak sa lietania bojíte, niektoré fakty z článku vás rozhodne neupokoja. Rôzni zamestnani z leteckého priemyslu sa podelili o svoje poznatky na jednej sociálnej sieti. V článku nájdete 7 zaujímavostí v súvislosti s lietaním a lietadlami, o ktorých ste zrejme nevedeli.

1

Nad oceánom je lietadlo stratené

Predstavte si situáciu, kedy letíte do Ameriky ponad Atlantický oceán. Vo svete najmodernejších technológií by ste mohli mať pocit, že je o vás postarané zo zeme kdekoľvek sa nachádzate. Omyl, pri lete ponad more býva systém, ktorý monitoruje pohyb lietadla, vypnutý aj na niekoľko tisíc kilometrov.

2

Zneužívanie vozíkov

Ľudia častokrát zneužívajú invalidné vozíky, aby sa dostali do lietadla medzi prvými. Letecké spoločnosti zvyknú prioritne vybavovať ľudí, ktorí na prvý pohľad súperia v živote s istým hendikepom. Jeden zo zamestnancov sa podelil o svoju skúsenosť, kedy do lietadla nastupovalo až 10 ľudí využívajúcich invalidný vozík. Z lietadla však na vozíku vyšiel už len jeden. Naozaj zázračný let.

3

Chýbajúce súčiastky

Vedeli ste, že lietadlo je schopné lietať aj s pokazenými súčiastkami, či bez nich? Je to tak vďaka zoznamu, ktorý nesie skratku MEL, teda Minimum Equipment List (Požiadavky na minimálne vybavenie lietadla). Zoznam doslova opisuje súčiastky, ktoré môžu byť pokazené z časti alebo úplne. Ak nefungujú napríklad niektoré svetlá, môže sa lietadlo využívať len cez deň.

4

Zámky na kufroch

Pokiaľ používate kufor na zips a myslíte si, že ste v bezpečí, ak si dva zipsy zaistíte zámkom, ste na omyle. Zips so zámkom stačí potiahnuť na jeden koniec a ďalej jediné, čo stačí na odomknutie takéhoto kufra je obyčajné pero. To stačí vraziť medzi dva zúbky na zipse a silnejšie potiahnuť. Takto sa dá otvoriť celý kufor. Zlodej si spokojne vezme, čo chce a ak je ešte slušný, kufor vám naspäť zazipsuje.

5

Strava pre pilotov

Viete, že počas letu je každému pilotovi podávané iné jedlo, pričom sa oň nemôžu podeliť? Prevencia proti otrave jedlom, ktorý by naraz vyradila oboch pilotov „z prevádzky“.

6

Odomknutie toalety

Vo väčšine lietadiel sa na dverách toalety za znakom WC nachádza malá závora, ktorá umožní komukoľvek z vonku otvoriť dvere. V prípade, že sa v lietadle na toalete zamykáte v dobrej viere, že ste v bezpečí, tak dúfajte, že nikto o tomto nevie.

7

Slúchadlá

Jeden zo zamestnancov skladu, ktorý mal na starosti vydávanie vecí pre cestujúcich, priznal, že slúchadlá, ktoré sú cestujúcim ponúkané počas letu, nie sú v drvivej väčšine prípadov nové, ale len „očistené“ a zabalené do nového obalu.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť