kura sliepka kohut
Fakty, Zaujímavosti, Zvieratá

Koľko rokov sa dožívajú kurčatá predtým, ako skončia na našom tanieri?

Sliepky či kurence sú jedno z najviac domestikovaných zvierat vôbec. Málokto ale vie, že tieto na prvý pohľad nevinné zvieratá, ktoré často končia na našom tanieri, sú predkami obávaných dinosaurov.

Najrozšírenejším druhom sliepky je Gallus gallus domesticus, ktorý sa vyvinul z druhu Gallus gallus v  juhovýchodnej Ázii približne pred 10 000 rokmi. Tento druh vtáctva sa dožíval 10 až 30 rokov. To ale nie je prípad dnešných sliepok, ktoré chováme kvôli potrave. Téme sa podrobne venoval portál iflscience.com.

Koľko rokov sa dožívajú sliepky?

Prejdime k dĺžke životu. Samozrejme, to koľko rokov sa dožívajú, závisí vo veľkom od podmienok, v ktorých fungujú. Za predpokladu, že by žili v ideálnych podmienkach, môžu sa dožiť okolo 6 až 8 rokov. Len pre zaujímavosť, svetovým rekordérom je kura Red Quilled Muffed American Game s názvom Muffy, ktoré sa dožilo vysokého veku 23 rokov a 152 dní. Čo sa týka produkcie vajec, tak tie produkujú počas 3 až 4 rokov svojho života.

A hoci sa sliepky môžu dožiť v priemere až do 8 rokov, väčšina komerčných nosníc sa uchováva dva až tri roky, približuje portál University of Wisconsin. Následne sú poslané na porážku. Dôvodom obmeny sliepok za nové je, že klesá ich produkcia vajec. Len pre zaujímavosť, sliepky začínajú znášať vajcia niekedy v 18 až 22 týždni života. Samotné vajíčka pritom produkujú v priemere každých 24 až 26 hodín.

Ako dlho žijú kurčatá z chovov?

Pre tých, ktorí nevedia, tak rozdiel medzi kurčaťom a sliepkou spočíva hlavne v ich veku a účele. Kurča je mladý vták, ktorý sa môže vzťahovať na mláďa akéhokoľvek plemena hydiny vrátane sliepok. Sliepka je dospelá samica kuracieho druhu. Sliepky sú chované hlavne pre produkciu vajec.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako dlhý život prežijú kurčatá, ktoré končia na našich tanieroch? Vezte, že moc si toho neužijú. Ich život je nesmierne krátky. Kurčatá, ktoré sú chované kvôli mäsu, sú zabité vo veku okolo 6 týždňov.

Aká je spotreba ľudí mäsa každý deň?

Len pre zaujímavosť, ak by vás zaujímalo, každý deň ľudia spotrebujú okolo 360 ton mäsa, približuje portál ourworldindata.org. Z toho je denne zabitých približne 202 miliónov kurčiat. To znamená, že každú minútu je zabitých okolo 140 000 kurčiat. Pre lepšiu ilustráciu, ľudia popravia okrem iného denne aj okolo 1,4 milióna kôz, 1,7 milióna oviec, 3,8 milióna ošípaných, 900-tisíc kráv a niekoľko stoviek miliónov rýb.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť